به گزارش خبرگزاری برنا از فارس، سیّد رضا صالحی امیری شامگاه پنجشنبه در آئین بزرگداشت یادروز سعدی با بیان اینکه اگر تقدیر الهی بر این بود که خورشید، تابش خود را از ایران آغاز کند به طور حتم این تابش از سرزمین فارس آغاز می‌شد، اظهار کرد: افرادی که در حوزه ادبیات پژوهش می‌کنند می‌دانند رمز و رازهای این سرزمین ناشناخته مانده و این جغرافیا در دل خود سخن‌های زیادی نهفته دارد.
وی با بیان اینکه جغرافیای فارس بخشی از هویت ملی و اسلامی تمامی ایرانیان است، افزود: تقدیر و قدردانی از بزرگان این خطه نیز بخشی از هویت ملی ما است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: برگزاری آئین گرامیداشت یادروز سعدی شیراز به منظور سخن گفتن از شخصیتی است که حق بزرگی بر این سرزمین دارد و تا ایران، ایران است سعدی نیز سعدی خواهد بود.
صالحی امیری با بیان اینکه پس از اسلام، شخصیت‌های بزرگی همچون سعدی، حافظ، فردوسی و غیره رمز بقای این سرزمین هستند، تصریح کرد: تمدن ایرانی مدیون این شخصیت‌ها است.
وی با تاکید بر اینکه سعدی به ما اخلاق را می‌آموزد که مهم‌ترین نیاز بشر امروز است، عنوان کرد: گمشده بشر امروز، اخلاق و بزرگترین آسیب نسل حاضر، بداخلاقی است که باید درمان آن را در کلام سعدی جستجو و در جامعه، ساری و جاری کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه کلام سعدی، چشمه بزرگ اخلاق انسانی است و همگان می‌توانند در کلام سعدی از اخلاق نیکو سیراب شوند، بیان کرد: اگر جامعه امروز دچار چالش اخلاقی شده است به دلیل دوری از اخلاق بزرگانی همچون سعدی شیرازی است.
صالحی امیری با بیان اینکه فارسی نه یک زبان که یک فرهنگ و تمدن است، گفت: سعدی زبان فارسی را استمرار بخشید و کلام سعدی تاکید بر اقتدار، اخلاق، انسانیت، شرافت، کرامت و منزلت است.
وی با تاکید بر اینکه سعدی، پرچمدار اعتدال است، خاطرنشان کرد: اگر امروز سخن از اعتدال، میانه‌روی، سازگاری، همگرایی و همدلی مطرح است این موضوع مرهون سعدی و کلام او است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه دنیای امروز بیش از هر زمان دیگر نیازمند پرهیز از افراط و تفریط است، اظهار کرد: امروزه اگر جهان اسلام به سبب خشونت می‌سوزد به دلیل دوری و فاصله گرفتن از اعتدال است.
صالحی امیری با اشاره به اینکه سعدی نماد عدالت‌گرایی و پرهیز از ظلم است، افزود: سعدی با کلام ناب خود در بوستان و گلستان، عنصری به نام عدالت، مقاومت، انسانیت و اخلاق را در پیش روی ما گشوده و کلام سعدی نسخه حیات‌بخش جامعه ما است.
وی با بیان اینکه سعدی در زمان خود در برابر ظلم و ستم و خشونت با کلام خود ایستاد، عنوان کرد: سعدی چهره ماندگار و مانای این سرزمین است و تداوم این سرزمین مدیون او و کلامش است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه دین‌مداری و مردم‌سالاری در ابیات و غزل‌های سعدی می‌خروشد، بیان کرد: سعدی دین را مظهر مدارا و سازگاری و نشاط تعریف می‌کند و تصویر غبارآلود را از دین می‌زداید و دین را خدمت به خلق می‌خواند.
صالحی امیری با بیان اینکه سعدی، قائل به خدمت به خلق و حاکمیت به خلق بود و در کلام سعدی همواره نصیحت به حاکمان و پادشاهان مورد تاکید است، تصریح کرد: پیام روشن در کلام سعدی بر توجه به فقرا و اقشار ضعیف جامعه بود و این سنت و سیره سعدی است و امیدوارم ما بتوانیم ادامه دهنده راه سعدی در دنیای پر تلاطم امروز باشیم.