به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی، محمدرضا پورمحمدی در نخستین نشست مشترک با نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی،که با حضور نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و معاونان استاندار برگزار شد، به دو مورد از مشکلات مهم و اساسی استان اشاره کرد که چاره‌اندیشی برای آنها می‌تواند راهگشای حل بسیاری از مسائل و مشکلات در حوزه‌های گوناگون باشد.

وی، عدم بهره‌گیری کامل از مزیت‌ها را دیگر  مشکل اساسی در روند توسعه استان ذکر کرد و گفت: متأسفانه بنا به دلایل مختلف، امروز بسیاری از مزیت‌های استان به عکس خود بدل شده و با وجود زیرساخت‌های متعدد در حوزه‌های مختلف، بیشتر فعالیت‌ها به شکل سنتی انجام می‌شود.

پورمحمدی با بیان اینکه تبریز و آذربایجان شرقی در محور ترانزیتی سه کریدور مهم بین‌المللی قرار دارد، افزود: با وجود این مزیت، استان ما تقریبا در بن‌بست قرار گرفته و این امر موجب شده است نتوانیم در مبادلات بین‌المللی به نحو شایسته ایفای نقش کنیم که لازم است برای اتصال محورهای ترانزیتی استان با کشورهای همسایه پیگیری شود.

وی افزود: در بخش معدن نیز استان آذربایجان شرقی ظرفیت‌های کم‌نظیری دارد، اما به دلیل اینکه صنایع پایین‌دستی ایجاد نشده ذخایر معدنی به صورت خام از استان خارج شده و ارزش افزوده‌ای به دنبال ندارد.

پورمحمدی با اشاره به اینکه ایجاد صنایع پایین‌دستی در بخش معدن، هزاران فرصت شغلی ایجاد می‌کند، افزود: خوشبختانه در سال‌های گذشته اقدامات خوبی در این راستا انجام شده و تنها در مجتمع مس سونگون بالغ بر  14 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است.

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: