به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی، به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی، محمدرضا پورمحمدی در نشست بررسی مشکل کمبود آب در شهر تبریز که با حضور معاون شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور برگزار شد، با اشاره به افزایش حدود 12 درصدی تولید آب در سال جاری، گفت: با این حال، مسأله کرونا، موجب افزایش مصرف و در نتیجه کمبود آب شرب در تبریز شده است.

وی با بیان اینکه در دوره پیک مصرف آب در سال جاری، 500 لیتر بر ثانیه کمبود داریم، افزود: از امروز 300 لیتر بر ثانیه از طریق جایگزینی آب صنایع و نیروگاه‌ها به شبکه آب شهری تزریق می‌شود و در کنار آن، انتقال آب نهند در کوتاه‌ترین زمان ممکن و انتقال سهمیه مازاد سد قلعه‌چای نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

استاندار آذربایجان شرقی، انتقال آب ارس را راهکار ضروری برای حل دائمی مشکل آب شرب تبریز عنوان کرد و گفت: هفته گذشته در دیدار با رئیس کل بانک مرکزی، به توافقات خوبی در این زمینه رسیدیم که امیدواریم با اجرایی شدن آنها شاهد تسریع در اجرای این پروژه باشیم.

پورمحمدی، رضایت مردم را مهم‌ترین اولویت مسئولان دانست و گفت: انصافاً مردم تبریز در هفته‌های اخیر صبر و بردباری خوبی از خود نشان دادند و حل قطعی و همیشگی مشکل آب شرب تبریز، انتظار بجا و بحق آنهاست.

وی تأکید کرد: تدابیر لازم برای عبور از دوره پیک مصرف در سال جاری از سوی مسئولان اندیشیده و تا سال آینده با اجرای طرح‌های لازم، مشکل آب شرب تبریز برای همیشه حل شود.

معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور هم در این جلسه با اشاره به مشکل آب شرب در بیشتر مناطق کشور، گفت: به هیچ عنوان این مقدار از افزایش مصرف را پیش‌بینی نمی‌کردیم.

حمیدرضا کشفی افزود: در حال حاضر به طور متوسط 37 درصد افزایش مصرف آب در کشور داریم و تلاش می‌کنیم با اجرای طرح‌های کوتاه‌مدت از دوره پیک امسال عبور کنیم.

وی از تزریق بودجه برای انتقال آب نهند به تبریز از روز هفته آینده خبر داد و گفت: کارهای اجرایی این طرح آغاز شده است.

رحمتی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار؛ غفارزاده، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان و ایمانلو، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان نیز در این جلسه گزارشی از آخرین وضعیت آب شرب تبریز و برنامه‌های در دست اقدام برای حل این مشکل ارائه کردند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: