به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی،محمدرضا پورمحمدی طی گفت و گویی، با تسلیت ایام عزای سید و سالار شهیدان و قدردانی از همراهی مردم با مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا در این ایام، گفت: عزاداری‌های امسال جلوه متفاوتی دارد و از مردم و عزاداران حسینی می‌خواهم که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، از بروز مشکلات در آئین‌های ماه محرم جلوگیری کنند.

وی با گرامی‌داشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، گفت: در هفته دولت امسال، بیش از 2400 پروژه با دو هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در نقاط مختلف استان به بهره‌برداری می‌رسد که از شاخص‌ترین این پروژه‌ها می‌توان به مقاوم‌سازی 4500 واحد مسکونی در مناطق روستایی وشهرهای کوچک و 700 واحد در مناطق زلزله‌زده سراب و میانه اشاره کرد.

پورمحمدی افزود: دو پروژه مهم استان شامل سد کلقان‌چای و فاز دوم نیروگاه سیکل‌ترکیبی هریس هم در هفته دفاع مقدس توسط رئیس جمهور افتتاح می‌شود.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه آذربایجان و تبریز همواره نقش بی‌نظیری در حوزه‌های مختلف داشته است، گفت: آذربایجان شرقی از نظر شاخص‌های توسعه انسانی، اقتصادی و کالبدی، جزو استان‌های نسبتاً توسعه‌یافته تقسیم‌بندی شده است، اما استان از نظر برخی شاخص‌ها، استانی توسعه‌یافته محسوب می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر پوشش تحصیلی در استان بیشتر از 95 درصد است؛ فضاهای درمانی و تخت‌های بستری در همه نقاط استان فراهم شده؛ روستاهای ما از بسیاری از زیرساخت‌ها مانند برق، آب، گاز و حتی اینترنت برخوردارند؛ از نظر وضعیت اشتغال و درآمد سرانه نیز وضعیت خوبی داریم و نرخ بیکاری استان از 10.3 درصد در سال گذشته به 9 درصد در سال جاری رسیده است.

استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از این برنامه، به افتتاح بیش از یک‌هزار پروژه با اعتبار 10 هزار میلیارد تومان در دو سفر اخیر رئیس جمهور به استان اشاره کرد و گفت: در مجموع سفرهای رئیس جمهور به استان، 31 طرح مهم تصویب شد که 24 پروژه به اتمام رسیده و 7 پروژه باقی‌مانده نیز بالای 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

وی افزود: برای اجرای این پروژه‌ها، 1100 میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی و تصویب شده بود که تاکنون 210 درصد این اعتبار تخصیص یافته است.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: امسال نیز 35 پروژه با پیشرفت بالای 80 درصد به هیات دولت پیشنهاد کرده‌ایم تا برای اتمام آن تا پایان دولت دوازدهم تامین اعتبار شود.

استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این واقعیت تلخ که آذربایجان شرقی مهاجرفرست‌ترین استان کشور است، گفت: این پدیده علت‌های مختلفی دارد و علت اصلی، سختی معیشت و نبودن فرصت‌های شغلی است.

وی با بیان اینکه برای تعادل جمعیت باید تفاوت‌ها را از نظر برخورداری به حداقل برسانیم، افزود: بر این اساس تلاش می‌کنیم تا از محل طرح‌های اشتغال‌زایی مانند اشتغال زودبازده، خوداشتغالی و اشتغال روستایی، تسهیلات لازم را به متقاضیان پرداخت کنیم.

پورمحمدی گفت: احیای واحدهای تولیدی راکد و مشکل‌دار و جلوگیری از رکود واحدهای فعال از برنامه‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت برای حل مشکل بیکاری است که در این راستا، در سال 98 و پنج ماهه نخست امسال، 550 واحد جدید تولیدی در استان راه‌اندازی شده و برای 1700 واحد نیز پروانه بهره‌برداری صادر شده است.

وی افزود: در بلندمدت نیز طرح‌های کلان اقتصادی مانند کارخانه‌های نفلین‌سینیت و مس و صنایع پایین‌دستی آنها در دستور کار است.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه برای حل مشکل بیکاری، نیازمند تغییر بنیادین در نظام آموزشی و ایجاد دانشگاه‌ای کارآفرین هستیم، افزود: باید در دانشگاه‌ها توجه ویژه‌ای به بحث مهارت‌آموزی صورت گیرد و در کنار آن، آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و دوره‌های کارورزی باید به صورت جدی پیگیری شود.

وی با بیان اینکه شکاف بین صنعت و دانشگاه باید از بین برود، افزود: برای تحقق این مهم، راه‌اندازی استارتاپ‌ها، مراکز رشد و نوآوری و واحدهای فناور جزو اولویت‌های استان است و اگر این شکاف را پر کنیم مطمئناً تحصیلات دانشگاهی تنها یک مدرک صرف نخواهد بود.

پورمحمدی با تأکید بر حمایت مدیریت استان از بنگاه‌های کوچک اقتصادی و فناور، گفت: به زودی معاون علمی و فناوری رئیس جمهور سفری به استان خواهد داشت و امیدواریم با افتتاح کارخانه نوآوری، بتوانیم زمینه فعالیت ایده‌پردازان دانشگاهی را فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه پیشرفت‌های فناوری باید وارد بخش صنعت شود، افزود: برای این منظور از فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت می‌کنیم؛ اما بخش مهم این قضیه، به‌روزرسانی صنایع و استفاده از فناوری‌های روز در بخش تولید است که باید تولیدکنندگان به این موضوع توجه کنند.

استاندار آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به مزیت ترانزیتی استان و واقع شدن آن در مسیر سه کریدور بین‌المللی، گفت: در حال حاضر با وجود اینکه زیرساخت‌های خوبی از نظر ارتباطی داریم، اما کریدورهای بین‌المللی به طول کامل فعال نیست.

وی افزود: برای استفاده بهتر از این ظرفیت کم‌نظیر، در گام اول باید زیرساخت‌های خود را تکمیل کنیم و در گام بعدی باید وارد قراردادهای بین‌المللی برای دسترسی به بازار 300 میلیونی آسیای مرکزی و میانه شویم.

پورمحمدی در خصوص سرمایه‌گذاری استان در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر، گفت: در سفر رئیس جمهور یک نیروگاه بادی در آق‌کند میانه افتتاح شد و عملیات اجرایی یک نیروگاه آبی در منطقه آزاد ارس نیز به زودی شروع می‌شود؛ برای سرمایه‌گذاری در بخش انرژی خورشیدی نیز از سوی بخش خصوصی علاقه‌مندی وجود دارد.

وی درخصوص نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی استان نیز گفت: شهرداری تبریز برای تأمین اتوبوس‌های جدید با چند شرکت داخلی و خارجی مذاکراتی داشته و در کنار آن، بهره‌برداری از خطوط متروی تبریز نیز با جدیت پیگیری می‌شود تا بار اصلی حمل و نقل عمومی در آینده نزدیک بر دوش مترو باشد.

پورمحمدی با بیان اینکه امکان عبور خودروها از بزرگراه تبریز- سهند تا یک ماه آینده فراهم می‌شود، گفت: آزادراه تبریز- مرند- بازرگان هم در قطعه یک آن در حال اجراست و برای قطعات بعدی به دنبال جذب سرمایه‌گذار هستیم.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه ارومیه، گفت: این دریاچه وضعیت بسیار بهتری نسبت به قبل دارد و امیدواریم با اتمام طرح انتقال آب از رودخانه زاب و تصفیه‌خانه‌های تبریز و ارومیه شاهد احیای کامل آن باشیم.

وی در خصوص طرح اقدام ملی مسکن نیز گفت: در قالب این طرح، 12 هزار واحد مسکونی در استان ساخته خواهد شد که هم‌اکنون یک پروژه هزار واحد از سوی ستاد اجرایی فرمان امام و یک پروژه هزار واحدی دیگر در شهر جدید سهند در حال ساخت است.

پورمحمدی ادامه داد: برای جایگزینی اسکان غیررسمی و حاشیه‌نشین نیز 45 هکتار از بافت فرسوده حاشیه شهر تبریز شناسایی شده و چند پروژه از جمله پروژه‌های 280 واحدی و 400 واحدی در حال احداث است.

استاندار آذربایجان شرقی درخصوص سرمایه‌گذاری دولت در بخش مسکن روستایی نیز گفت: 45  تا 50 درصد از خانه‌های روستایی استان مقاوم‌سازی شده است و کم بودن تلفات زلزله در میانه و سراب نیز ناشی از اقدامات انجام یافته در این بخش بود.

وی گفت: هم‌اکنون کار بازسازی700  واحد از واحدهای تخریب‌شده در اثر این زلزله تمام شده و1700  واحد هم در حال اتمام است.

پورمحمدی با اشاره به قطعی آب شرب تبریز در هفته‌های گذشته، از همراهی و صبر و بردباری مردم قدردانی کرد و گفت: امسال به خاطر شیوع کرونا، نرخ رشد مصرف آب شرب، از 5 درصد به 30 درصد افزایش یافت و برای مدیریت مصرف آب، ناچار شاهد قطعی آب در تبریز بودیم.

 

وی ادامه داد: برای حل این مشکل، اقداماتی مانند احداث خط جایگزین انتقال آب از زرینه‌رود، بازسازی خط انتقال آب نهند و انتقال آب از سد قلعه‌چای اجرا شده یا در حال اجراست؛ اما برای بلندمدت، پیگیر اجرای طرح انتقال آب ارس هستیم.

پورمحمدی در خصوص وضعیت استان در مدیریت بیماری کرونا، گفت: خوشبختانه وضعیت بیماری در استان، مدیریت‌شده است و تعداد تلفات و بستری‌ها نیز رو به کاهش است؛ در حال حاضر 25 درصد از ظرفیت پیش‌بینی‌شده برای بستری بیماران کرونا اشغال شده و نگرانی از این بابت نداریم.

وی افزود: از نظر تامین اقلام بهداشتی نیز مشکلی نداریم؛ میزان تولید ماسک در استان روزانه یک میلیون عدد و تولید مواد ضدعفونی‌کننده الکلی روزانه 6 میلیون لیتر است.

پورمحمدی تاکید کرد: آن‌چه در شرایط فعلی به افزایش یا کاهش روند بیماری کمک می‌کند رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم است.

وی همچنین با بیان اینکه آذربایجان شرقی جزو استان‌های برتر در طرح کمک مومنانه بود، افزود: بیش از 300 هزار بسته معیشتی با همکاری هیات‌های مذهبی، ستاد پشتیبانی مدافعان سلامت، پویش رحمت، سازمان‌های مردم‌نهاد و موسسات خیریه، خیران نیک‌اندیش و اقشار مختلف مردم بین نیازمندان توزیع شد.

 

 

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: