به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی، در ابتدای این همایش  اصغر عسگری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تبریز ضمن ابراز خرسندی از میزبانی این همایش افزود: امید است دستاوردهای پژوهشی و علمی این همایش راهنمای جامعه صنعتی، کشاورزی و دانشگاهی در زمینه استفاده بهینه از منابع آب و جلوگیری از آسیب¬ها و بحرانهای ناشی از سیلابها و خشکسالی ها قراربگیرد.

عسگری ضمن اشاره به پتانسیل علمی و پژوهشی بالای دانشگاه تبریز در زمینه علوم مرتبط با آب افزود: خوشبختانه به برکت تلاش پژوهشگران مختلف حوزه آب در دانشگاه تبریز، این دانشگاه در رتبه بندی جهانی در رتبه مابین 75 تا 100 قرارگرفته است و این امر آینده خوبی را برای پژوهشگران و علاقمندان این حوزه نوید می دهد  و دانشگاه تبریز آمادگی کامل  برای همکاری با  سازمانها و افراد  متخصص این حوزه  دارد.

در ادامه نشست دکتر سیدعلی اشرف صدرالدینی دبیر علمی این همایش ضمن بیان تاریخچه اجمالی از تلاشهای صورت گرفته در زمینه استحصال آب باران و استفاده بهینه از آن در کشورهای مختلف و ایران افزود: از زمانهای گذشته آبگیرهای متعددی بعنوان مخزن آب باران در زمینهای کشاورزی و محیط روستا و خانه ها نقش مهمی در جبران منابع آب و کمک به کاهش بحران آب داشتند اما متاسفانه امروزه موضوع استحصال آب باران در برنامه ریزی و مدیریت متولیان اجرائی و علمی کشور بعنوان دغدغه محسوب نمی شود.

صدرالدینی با اشاره به میزان کم بارندگی در کشور و حجم گسترده بهره برداری غیر مجاز از منابع زیرزمینی و سطحی منابع آب در کشور افزود: افزایش فزاینده جمعیت مناطق شهری، فرسایش آب و خاک، آلودگی منابع آبی بوسیله صنایع و محدودیتهای بیشمار طبیعی و اقتصادی ایجاب می نماید که استحصال آب باران جهت استفاده در مصارف کشاورزی، صنعتی و عمومی بعنوان راهکار مطمئن و علمی مورد توجه قرار بگیرد.

دبیر علمی همایش ضمن اشاره به مزیتهای استحصال آب باران افزود: کاهش سیلابها و مخاطرات طبیعی آن، جلوگیری از فرسایش خاک، تامین آب لازم برای حفظ و گسترش اراضی کشاورزی، نیاز به تکنولوژی ارزان و ساده از دلایل مهم ضرورت توجه به استحصال آب باران است و از جنبه های متعدد فیزیکی، اجتماعی و تکنیکی در سطح کشور قابلیت اجرائی دارد.

صدرالدینی برضرورت وجود متولی مشخص و تعریف شرح خدمات مهندسی در همه پروژه های صنعتی، ساختمانی و کشاورزی تاکید نمود و افزود: بایستی در همه پروژه های شهری متولی آب باران برای ساختمانها مجوز لازم را ارائه دهند و این امر مورد انتظار جامعه علمی کشور است که مسئولان در برنامه ریزها و تدوین قوانین این نیاز ضروری را مد نظر قرار دهند.

سخنرانی تاجبخش رئیس انجمن استحصال آب باران کشور با عنوان گزارش کلی عملکردها و منصور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با عنوان ضرورت توجه به استحصال آب باران برای حفظ منابع آب و خاکی کشور از دیگر بخشهای مراسم افتتاحیه این همایش بود.

شایان ذکر است برنامه کامل همایش و راهنمای حضور در وب‌سایت کنفرانس به نشانی (https://www.rcsconf9.ir/fa) در دسترس علاقمندان قرار داده شده است.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: