معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با بیان این که 80 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح‌های احیای دریاچه ارومیه به این استان اختصاص یافته است، گفت: تاکنون 40 میلیارد تومان از این اعتبار تخصیص یافته است که برای اجرای هرچه بهتر برنامه‌ها، مابقی اعتبارات نیز باید پرداخت شود.

به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی، محمدصادق پورمهدی در همایش نقش بانوان در مدیریت منابع آب با محوریت احیای دریاچه ارومیه، افزود: برنامه‌های احیای دریاچه شامل آزاد سازی آب‌های پشت سدها، لای‌روبی رودخانه‌های منتهی به دریاچه و پر کردن چاه‌های غیرمجاز با تخصیص اعتبارات لازم به نحو احسن انجام می‌گیرد.

وی با اشاره به این که مصرف آب در ایران با وجود بارندگی پایین، بالاتر از میانگین جهانی است، افزود: حدود 90 درصد از مصرف آب در بخش کشاورزی است و بیشترین صرفه جویی هم باید در این بخش صورت گیرد، با این حال صرفه‌جویی در مصارف دیگر هم بسیار مهم است.

وی با بیان این که کاهش سطح آب‌های زیر زمینی یکی از عوامل کاهش سطح آب دریاچه ارومیه است، افزود: باید بدانیم که سرمایه ما فقط نفت نیست بلکه سرمایه اصلی آب است که در صورت کمبود برخلاف نفت جایگزینی نخواهد داشت.

وی خشک شدن دریاچه ارومیه را جزیی از بحران کم‌آبی دانست و با تاکید بر این که نباید مساله دریاچه ارومیه امنیتی شود، گفت: متاسفانه برای مدتی قضیه دریاچه ارومیه امنیتی شد، اما در دولت تدبیر و امید این نگاه به یک نگاه اجتماعی و به عنوان تهدیدی برای محیط زیست کشور تغییر یافت.

وی با اشاره به این که برنامه‌های مختلفی در راستای احیای دریاچه ارومیه بر عهده ما گذاشته شده است، افزود: کاهش سالانه 10 درصد مصرف آب در بخش کشاورزی یکی از این برنامه‌هاست که با همکاری همه دستگاه‌ها و خود مردم امیدواریم در این بخش هم به نتیجه برسیم.

وی به نقش بانوان در کمک به احیای دریاچه ارومیه هم اشاره کرد و گفت: بانوان به عنوان اداره کنندگان خانه هم می‌توانند در کاهش مصرف آب شرب و هم در تربیت فرزندان در مسیر استفاده درست و بهینه از منابع آبی، به طور مستقیم و غیر مستقیم در افزایش سطح آب دریاچه ارومیه نقش داشته باشند.