معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر رعایت الزامات ایمنی همزمان با تقویت نکات فنی در ساخت و سازها به ویژه در بلندمرتبه‌سازی‌ها، مسوولیت مهندسان و پیمانکاران را در این خصوص مهم و حیاتی عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی، محمدصادق پورمهدی در نشست شورای فنی استان، با اشاره به بروز حوادثی مانند آتش‌سوزی‌های اخیر در برخی از ساختمان‌های بلند مرتبه در مشهد و تهران، افزود: این درست نیست که ما به عنوان مهندس و یا نهاد مسوول برج بلندمرتبه بسازیم که صدها نفر در آن سکونت کنند، اما نسبت به نکات فنی و یا الزامات ایمنی آن دقت و توجه کافی نداشته باشیم.

وی تصریح کرد: همه ما در قبال کارها، وظایف و ماموریت های محوله در برابر قانون و مردم مسوول هستیم و در همه حال باید پاسخگو باشیم.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی بر استمرار امر نظارت در ساخت و سازها و بازدیدهای دوره‌ای از فرایندهای اجرایی پروژه‌های عمرانی تاکید کرد و گفت: هدف از نظارت مچ گیری نیست بلکه تاکید بر رعایت نکات فنی و الزامات ایمنی آن و در مجموع ارتقای سطح کیفی پروژه‌هاست.

پورمهدی در واکنش به بحث کاربرد نوع مصالح در طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی تصریح کرد: معیار برای ما در ساخت و سازها استفاده از مصالح با کیفیت و استاندارد است و فرقی نمی کند که سازنده از بلوک سفالی و یا بتنی استفاده کند.

وی افزود: امروز شرط حضور و باقی ماندن در بازار رقابت، رعایت کیفیت و استانداردسازی است که این مهم باید از سوی تولیدکنندگان مصالح و کالاهای ساختمانی و سازندگان واحدهای مسکونی و عمرانی همواره مورد توجه قرار گیرد.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی مسوولیت‌های سازمان نظام مهندسی استان، شهرداری و سایر نهادهای مسوول در فرایندهای اجرا و بلندمرتبه‌سازی را یادآور شد و گفت: این نهادها بدانند در قبال حوادث پیش آمده ناشی از تاسیسات و ضعف نکات فنی در برابر شهروندی که با هزاران امید واحدی را در برج مسکونی خریداری می کند پاسخگو هستند.

پورمهدی با اشاره به جمع بندی گزارش نهادهای نظارتی، سطح کیفیت پروژه ها عمرانی استان را خوب توصیف کرد و گفت: توجه به نکات ایمنی، رعایت استانداردهای لازم و اهتمام و تلاش جمعی برای انجام کار خوب و درست همچنان شعار ما در اجرای پروژه ها و طرح های عمرانی خواهد بود.

دراین نشست گزارش نظارتی کمیته نظارت شورای فنی استان از 21 پروژه عمرانی در شهرستان‌های میانه، اسکو، خداآفرین و جلفا ارایه شد و موضوع نامه اداره کل راه و شهرسازی در خصوص نحوه محاسبه و پرداخت حق بیمه پروژه های عمرانی مورد بررسی قرار گرفت.