استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر این که مبارزه با قاچاق به نفع تولید داخلی و سلامت مردم است، گفت: این کار به‌حق و مقدس نباید تحت تاثیر فضاسازی‌ها قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی، دکتر اسماعیل جبارزاده در جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، ضمن قدردانی از اقدامات این کمیسیون و کارگروه‌های تخصصی آن در بحث فرهنگ‌سازی و مقابله عملی با پدیده قاچاق، افزود: مبارزه با قاچاق یک کار مستمر است و این اقدامات باید با انگیزه و روحیه بیشتر ادامه یابد.

وی با بیان این که نباید به فضاسازی سودجویان اعتنایی کرد، گفت: البته در بحث مبارزه با قاچاق همیشه نباید سلبی عمل کنیم، بلکه کار ایجابی و تشویق بازرگانان به واردات قانونی کالاهای مورد نیاز از مبادی رسمی نیز لازم است.

جبارزاده تصریح کرد: امروز همه مسوولان و تصمیم‌گیران کشور در بحث مبارزه با قاچاق متفق‌القول هستند  و این کار مقدس باید با تدبیر انجام شود تا تبعات اجتماعی کمتری داشته باشد.

استاندار آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به مصوبات جلسات گذشته کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان، بر اهتمام دستگاه‌های مسوول در اجرای این مصوبات تاکید کرد.

وی در این راستا بر جداسازی گیت‌های مسافری و باری در ورودی منطقه آزاد ارس، تامین نیروی انسانی مورد نیاز گمرک توسط منطقه آزاد ارس و اجرای فنس‌کشی در محدوده این منطقه، تحویل پاسگاه بازرسی آزادراه پیامبر اعظم(ص) به نیروی انتظامی و رفع نواقص آن، تعیین تکلیف حق کشف ماموران دستگاه‌های مسوول، تسریع در رسیدگی به پرونده‌های قاچاق در دستگاه قضایی و پیگیری برای اخذ مجوز اتصال سامانه‌های گمرک و منطقه آزاد ارس تاکید کرد.

جبارزاده سامان‌دهی انبارهای سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی را نیز ضروری دانست و از گمرک و سایر دستگاه‌های اجرایی استان خواست فضاهای خالی خود را در اختیار این سازمان قرار دهند.

وی افزود: محل نگهداری کالاهای مکشوفه تا زمان تعیین تکلیف آنها در مراجع قضایی باید از نظر امنیتی و بهداشتی قابل اطمینان باشد.

جبارزاده، معدوم کردن همه کالاهای مکشوفه را نادرست خواند و با تاکید بر این که نباید از اصول بهداشتی کوتاه بیاییم، گفت: اگر کالاهایی هست که از نظر بهداشتی و سلامت مشکلی ندارند و در بازار نیز تقاضا برای آنها وجود دارد بعد از تایید مراجع ذی‌صلاح می‌توانند وارد چرخه مصرف شوند.

وی، صادرات برخی از کالاهای مکشوفه را نیز از نظر قانونی امکان‌پذیر دانست و گفت: کالاهایی که قابل انهدام نیست و مشابه آنها در داخل تولید می‌شود می‌توانند صادر شوند و در این خصوص باید هماهنگی‌های لازم بین دستگاه‌های مسوول باید صورت گیرد.

استاندار آذربایجان شرقی در خصوص عرضه کالاهای قاچاق در فروشگاه‌های مجازی نیز گفت: در این زمینه نیز باید حرکت ایجابی صورت گیرد و فروشگاه‌های معتبر و مجاز نسبت به راه‌اندازی فروشگاه‌های مجازی تشویق شوند.

وی افزود: چنین فروشگاه‌هایی نیاز امروز جامعه ماست و اگر به شکل قانونی این نیاز پوشش داده نشود فضا برای ورود متخلفان فراهم می‌شود.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی هم در این نشست با بیان این که موضوع فروشگاه‌های مجازی در کارگروه امنیتی کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا مطرح شده است، گفت: از فعالیت فروشگاه‌های بدون مجوز جلوگیری و با فروشگاه‌های دارای مجوز که اقدام به عرضه کالای قاچاق کنند برخورد می‌شود.

سعید شبستری با اشاره به بزه‌های اخلاقی و عرضه مواد مخدر در قالب شبکه‌های هرمی و فروشگاه‌های مجازی بر ضرورت آگاه‌سازی آحاد جامعه در مود این گونه مفاسد و تخلفات اینترنتی تاکید کرد.

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری آذربایجان شرقی و دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان نیز در این جلسه گزارشی از عملکرد این کمیسیون در هشت ماه گذشته ارایه کرد.

جهانگیر اسکندرزاده همچنین از کشف کالای قاچاق به ارزش 248 میلیارد ریال در 6 ماهه اول سال‌جاری در استان خبر داد و گفت: با توجه به این که در 6 ماهه سال گذشته این رقم 184 میلیارد ریال بوده، رشد 34 درصدی مشاهده می‌شود.

وی اظهارکرد: این در حالی است که تعداد پرونده متشکله 26 درصد و تعداد دستگیرشده‌ها 19 درصد کاهش یافته است.