به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی، "محمد محمدپور"در آیین اختتامیه جشنواره موسیقی عاشیقلار که با حضور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد،خاطرنشان کرد: بدون شک در بحث از فرآیندهای فرهنگ، موسیقی یکی از پارامترهای خاص آن بوده و هنر موسیقی با ابعادی متنوع و فرا زبانی و زمانی مطرح است که در رشد و بالندگی فرهنگ و تمدن جوامع، اثری انکارناپذیر داشته و دارد، کانونی سازنده که یکی از مهمترین اهداف آن تلطیف و تعالی فکری و روحی انسان است و در این میان موسیقی عاشیقی یکی از پایه های اصلی فرهنگ و هنر دیار آذربایجان محسوب می شود.

وی تاکید کرد: موسیقی هر ملت ناشی از فرهنگ آن جامعه است و نمی توان موسیقی یک جامعه را بدون شناخت فرهنگ آن، شناخت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، تصریح کرد: موسیقی عاشیقی وابسته به یک فرهنگ و پشتوانه ی غنی فرهنگی است که در آن آداب و رسوم و اعتقادات و باورها موج می زند و بسیاری از این باورها از زبان عاشیق جاری شده و در زبان مردم رایج می شود.

وی افزود: اظهار ارادت به اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در قالب شعر و موسیقی از جمله شاخصه های موسیقی عاشیقی است.

محمدپور خاطرنشان کرد: انتقال مفاهیم فرهنگی و ترویج ارزشها و سنن ملت ها همواره از دغدغه های  متولیان فرهنگی جوامع بوده و در هر اقلیمی از ابزار هنر برای این امر بهره گرفته می شده و در این میان هنر عاشیقی آذربایجان چنین نقش متعهدانه ای را بر عهده داشته و وارث یکی از غنی‌ترین بخش‌های ادبیات و فرهنگ شفاهی این مرز و بوم است.

محمدپور تاکید کرد: این هنرمندان، همواره متعهدانه و جسورانه سینه سپر کرده و در طول تاریخ اجتماعی و فرهنگی ایران و آذربایجان همواره همراه و همدل مردم در شادی‌ها و غم‌ها بوده اند و در هر زمانی که این ملت تحت هجوم عناصر بی بهره از فرهنگ قرار گرفته،‌عاشیقها با ساز و سخن خود از هویت و فرهنگ اصیل ما به دفاع برخاسته‌اند.

وی افزود:‌ عاشیقهادر عین حال، هنر و ادبیات شفاهی این مرزوبوم را سینه به سینه تا به امروز حفظ کرده اند و امروزه در برابر هر فرهنگ بیگانه ای، ساز و قوپوز عاشیق در آغوشش چون سپری است که عشق به دین و میهن را مترنم می شود.

وی گفت: موسیقی هر قوم میراث گرانسنگی است که از دل تاریخ به عرصه زندگی آن قوم جاری است و بر همین اساس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان  برای تعالی این هنر اصیل و تاثیرگذر اقدام به تاسیس انجمن موسیقی عاشیقلار کرده که به لطف الهی امروز فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و بدون شک زمینه اجتماعی و فرهنگی برای رشد موسیقی عاشیقلار در آذربایجان وجود دارد .

گفتنی است جشنواره موسیقی  عاشیقلار با هدف صیانت از فرهنگ و هنر بومی و اصیل منطقه، مقابله با تهاجم فرهنگی بیگانگان، ایجاد زمینه برای گرایش جوانان به سوی هنر و موسیقی اصیل و بومی، ایجاد بستر مناسب برای افزایش نشاط اجتماعی و عمومی شهروندان، شناسایی و معرفی استعدادهای هنری استان و گسترش زمینه های فرهنگی بین شهروندان در سه بخش گروهی، تک خوانی و تک نوازی به صورت رقابتی برگزار شد.

همچنین همزمان با اختتامیه این جشنواره از استاد عاشیق "علسگر مرندی" و استاد عاشیق "یداله عیوض پور" تجلیل و یاد و نام زنده یاد عاشیق "رسول قربانی"نیز گرامی داشته شد.