به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی، علی جهانگیری در این نشست ضمن تقدیر از تلاش‌های مجاهدانه صادرکنندگان در پیشبرد اهداف اقتصادی کشور گفت: صادرکنندگان نیروهای ارزش آفرین کشور هستند.

وی ایجاد هلدینگ‌های صادراتی را از جمله راهکارهای موفقیت توسعه تجارت خارجی استان عنوان نمود و افزود: موافق تشکیل هلدینگ‌ها با محوریت بخش خصوصی هستیم و برای تحقق آن از هیچ تلاشی فروگذار نخواهیم بود.

وی همچنین تدوین برنامه توسعه صادرات استان با عنوان سند توسعه تجاری از سوی بخش خصوصی و فعالان حوزه تجارت را خواستار شد و اظهار داشت: انتظار داریم صادرکنندگان با تدوین این سند هر یک درصد میزان افزایش صادرات خود و شرایط تحقق آن را اعلام و هرچه سریعتر جهت بررسی و رفع موانع، به مدیران استانی ارائه نمایند.

جهانگیری تاکید کرد: ایجاد زیر ساخت حوزه تجارت خارجی استان با شتاب و همت بیشتری در حال پیگیری است.

حسین نجاتی، رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه تجارت خارجی گفت: در سال گذشته به همت مسولین استانی و تلاش بی وقفه تجار استان شاهد ثبت رقم 2.4 میلیارد دلاری صادرات انواع کالاهای غیر نفتی از گمرکات کشور بودیم.

وی افزود: امسال نیز با توجه برنامه ها و حمایتهای دولت و مدیریت مسولان استانی افزایش این رقم دور از دسترس نیست.

وی تدوین برنامه و ارائه پیشنهاد از سوی بخش خصوصی برای توسعه صادرات استان را مهمترین هدف این جلسه دانست و ادامه داد: یافتن بهترین راه حل و رسیدن به اهداف صادراتی و توسعه تجارت خارجی مهمترین دستاورد این چنین جلسات است.

یکی از اهداف این نشست بررسی میزان افزایش سهم صادرات کالاهای غیر نفتی استان و چگونگی تحقق آن با محوریت رفع مشکلات و چالش‌های پیش روی تجار و بازرگانان استان عنوان شد و هر یک از صادرکنندگان ابتدا مشکلات و سپس پیشنهادهای خود را مطرح کردند.