به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی، مجید خدابخش در گردهمایی رؤسا و معاونان اجتماعی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان استان‌های شمال غرب کشور در تبریز، اظهار داشت: زمانی که در کشور درآمدهای نفتی به وفور وجود داشت دولت تصور می‌کرد که همه کارها را خودش باید انجام دهد، اما امروز شرایط تغییر کرده است.

وی افزود: آسیب‌های اجتماعی موضوعی است که به مردم مربوط است و باید با حضور خود مردم حل شود و دستگاه‌های دولتی نمی‌توانند بدون حضور مردم کاری انجام دهند.

خدابخش با اشاره به اینکه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی از قبیل طلاق‌های زودهنگام، ناشی از نبود مهارت در افراد جامعه است، افزود: امسال با وجود اجرای پروژه‌های مختلف راه‌سازی، آمار تلفات حوادث جاده‌ای در شش استان کشور از جمله آذربایجان شرقی افزایش یافته است که این نشان می‌دهد اقدامات حاکمیتی چاره کار نیست.

وی خاطرنشان کرد: مسائل اجتماعی حاوی نکات ریز و حساسی است که باید به مردم آموزش داده شود و تنها راه مدیریت آسیب‌های اجتماعی نیز آموزش مهارت‌های مختلف زندگی است.

استاندار آذربایجان شرقی تأکید کرد: ما می‌توانیم حوزه سلامت را اجتماعی کنیم به شرط اینکه به مردم اعتماد کنیم و خود مردم به صحنه بیایند و دستگاه‌های دولتی به وظیفه سیاست‌گذاری و نظارت بپردازند.

خدابخش همچنین بازنگری در برخی رفتارهای اجتماعی و مدیریتی را ضروری دانست و گفت: برگزاری جلسات و همایش‌های چندساعته و سخنرانی‌های متعدد، نه‌تنها بازدهی مناسب را ندارد بلکه موجب آسیب‌های روانی برای افراد نیز می‌شود، بنابراین دستگاه‌های دولتی باید مدیریت آسیب‌های اجتماعی را از خودشان شروع کنند.

وی افزود: ما در استان اعلام کرده‌ایم که جلسات کاری نباید بیشتر از یک ساعت طول بکشد و همایش‌ها و مراسم‌های بی‌فایده‌ای مثل مراسم‌های تودیع و معارفه نیز جمع شود.