به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی، مجید خدابخش در نشست شورای استانی فرهنگی و اجتماعی احیای دریاچه ارومیه، افزود: از سوی ستاد دریاچه ارومیه 27 راهکار برای احیای این دریاچه بر اساس مطالعات مشاوران و دانشگاهیان در حوزه‌های مختلف ارائه‌ شده است.

وی اظهار داشت: اجرای این راهکارها توسط ستاد احیا شروع ‌شده و بخشی از آنها در قالب شورای فرهنگی و اجتماعی در استان‌ها در راستای اطلاع‌رسانی، آگاهی‌بخشی و فرهنگ‌‌سازی اجرا می‌‌شود.

استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه بیشتر مطالب مربوط به ستاد احیای دریاچه ارومیه ملی بوده و در اختیار استان نیست، یادآوری کرد: مسائلی مانند بستن چاه‌ها در اختیار استان است.

خدابخش کل اعتبارهای مربوط به اقدامات استانی برای احیای این دریاچه طی چند سال گذشته را 7 هزار و 240 میلیارد ریال اعلام کرد و ادامه داد: از این میزان اعتبار حدود 41 درصد شامل 3 هزار و 30 میلیارد ریال تخصیص‌ یافته است.

وی از جمله اقدامات انجام ‌شده برای احیای دریاچه ارومیه را اجرای طرح تصفیه‌‌خانه فاضلاب تبریز و انتقال پساب آن با لوله‌ای به طول 55 کیلومتر اعلام کرد و گفت: بخشی از این طرح اجرا شده و بخش دیگری نیز مستلزم تامین تجهیزات از خارج کشور است که نیاز به نظارت و پیگیری دارد.

استاندار آذربایجان ‌شرقی اظهار داشت: سازمان آب منطقه‌ای نیز برای جلوگیری از برداشت غیرمجاز آب با تشکیل 23 گروه گشت در چند سال گذشته 367 موتور غیرمجاز را جمع‌آوری و 343 استخر غیرمجاز و 3 هزار و 319 چاه غیرمجاز را مسدود کرده است.

خدابخش با اشاره به طرح ملی تعادل سازی منابع آب برای جلوگیری از کاهش آب های زیرزمینی افزود: با اجرای این طرح و طرح های مربوط به احیای دریاچه ارومیه از سوی سازمان آب منطقه‌ای در چند سال اخیر 51 میلیون متر مکعب آب در حوزه دریاچه ارومیه و 256 میلیون متر مکعب در کل استان حفظ شده است.