به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی، محمدتقی طالبیان با اشاره به فرمان تاریخی امام خمینی(ره) مبنی بر تشکیل گزینش در 15 دی ماه 1361، خاطرنشان کرد: این فرمان مهم و سرنوشت‌ساز باید نصب‌العین همه دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌ها و نهادها قرار گیرد.

وی با اشاره به تأکید امام راحل بر خودسازی و تربیت معنوی نیروی انسانی شاغل در ادارات، گفت: طبق فرمان امام، خود گزینش‌گران نیز باید افرادی صالح، متعهد و صاحب اخلاق کریمه باشند و از تنگ‌نظری و تندخویی اجتناب کنند.

طالبیان با بیان اینکه دستگاه‌ها نباید نسبت به اتفاقات غیرقانونی و غیرشرعی بی‌تفاوت باشند، افزود: گاهی افراد نفوذی در پوشش دلسوزی و خیرخواهی کارهایی انجام می‌دهند که موجب بدنام شدن نظام و وهن اسلام می‌شود که باید نسبت به چنین اتفاقاتی هوشیار بود. مدیر هسته گزینش استانداری آذربایجان شرقی با تأکید بر اهمیت امر گزینش در ادارات، اظهار داشت: گزینش موثر و کارآمد، بستر سالم و مناسبی را برای توسعه و پیشرفت پایدار در اختیار خدمت‌گزاران قرار می‌دهد و از به خطر افتادن سلامت اداری و هزینه‌های مادی و معنوی فساد اداری جلوگیری می‌کند.

طالبیان همچنین به عملکرد هسته‌های گزینش استان در یک سال گذشته اشاره کرد و گفت: در این مدت 10 هزار و 230 پرونده بدوی، 7429 پرونده تمدیدی و 4843 پرونده تبدیل وضعیت در این هسته‌ها مورد رسیدگی قرار گرفته و بیش از 45 هزار تحقیق و 11 هزار مصاحبه انجام شده است.

وی با بیان اینکه بیش از 300 نفر از کارمندان دولت در روند رسیدگی به این پرونده‌ها به صورت تمام‌وقت و پاره‌وقت همکاری داشته‌اند، افزود: 210 ساعت دوره آموزشی عمومی و تخصصی برای گزینش‌گران برگزار شده است.

طالبیان همچنین از کسب 6 رتبه برتر کشوری توسط هسته‌های گزینش استان خبر داد و گفت: هسته‌های گزینش سازمان جهاد کشاورزی و دانشگاه علوم پزشکی تبریز موفق به کسب رتبه عالی در ارزیابی هسته‌های گزینش شده‌اند.