به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی وزیر راه و شهرسازی در سفر دو روزه خود به آذربایجان شرقی، از مراحل اجرایی بزرگراه تبریز- اهر، راه‌آهن تبریز- میانه، آزادراه مراغه- هشترود و بزرگراه سراب- بستان‌آباد بازدید و آخرین وضعیت اجرایی این پروژه‌ها را از نزدیک بررسی کرد.

 

اسلامی در حاشیه بازدید از ایستگاه راه‌آهن بستان‌آباد و خط‌آهن تبریز- میانه، در خصوص وضعیت این پروژه، اظهار کرد: صرف‌نظر از کاستی‌ها، همت همه‌جانبه باعث شده که این پروژه از پیشرفت خوبی برخوردار شود؛ به طوری که ریل‌گذاری انجام شده و مراحل تحکیم و تثبیت نیز به اتمام خواهد رسید.

 

وی ادامه داد: راه‌آهن میانه - تبریز بخشی از مسیر ترانزیت را تکمیل می‌کند، همچنین گلوگاه‌های آن در مسیر «بستان آباد - تبریز» نیز رفع شده که طبق پیش‌بینی این پروژه طی امسال و سال آتی به مقاصد مورد هدف می‌رسد.

 

اسلامی در خصوص وضعیت ایستگاه‌ بستان آباد نیز گفت: ساختمان ایستگاه‌ بستان آباد در حال تکمیل بوده و آیتم‌های مختلف آن پیش‌بینی و خریداری شده و نصب خواهد شد، همچنین راه دسترسی‌ آن نیز تملک شده و در حال زیرسازی است.

 

وی با بیان اینکه توسعه شبکه‌ ریلی کشور از اولویت‌های دولت و شخص رئیس جمهور است، افزود: راهکار دولت برای افزایش ظرفیت بار جابه‌جا شده از طریق راه‌آهن افرایش خطوط باری است و از صنعت‌گران، سرمایه‌گذاران و هرکسی که سهمی در تولید دارد، دعوت می‌کنم که برای اتصال به خط آهن خودشان پیش قدم شوند.

 

وزیر راه و شهرسازی در خصوص وضعیت اجرایی آزادراه «مراغه - هشترود» نیز گفت: مجموع پیشرفت این پروژه کمتر از ۳۰ درصد است، البته بخش‌هایی از این پروژه پیشرفت بالای ۶۰ درصد داشته که در نظر داریم قطعه‌های دارای پیشرفت بالا را با تزریق منابع مالی در اسرع وقت به اتمام برسانیم.

 

همچنین همزمان با سفر وزیر راه و شهرسازی، هفت کیلومتر از پروژه بزرگراه «سراب - بستان‌آباد» به بهره‌برداری رسید.

 

این پروژه در سه قطعه در حال اجرا است که طول قطعه یک ۲۷ کیلومتر بوده که زیر بار ترافیک رفته، قطعه دو به طول ۲۵ کیلومتر بوده که هفت کیلومتر از آن زیر بار ترافیک رفته و قطعه سه به طول ۲۵ کیلومتر بوده که ۱۲ کیلومتر از آن زیر بار ترافیک رفته است.

 

وزیر راه و شهرسازی در رابطه با این پروژه، گفت: پیش‌بینی می‌شود ۱۵ کیلومتر از این پروژه قبل از فرارسیدن فصل سرما زیرسازی و آسفالت ریزی شده و به بهره‌برداری برسد.

 

وزیر راه و شهرسازی فردا نیز از چند پروژه ملی و استانی از جمله آزادراه تبریز- مرند- بازرگان، بزرگراه مرند- جلفا، آزادراه تبریز- ارومیه و بزرگراه تبریز- سهند بازدید خواهد کرد.