به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی،محمدرضا پورمحمدی در نشست مشترک اعضای فراکسیون مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی با دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور در منطقه آزاد ارس، گفت: منطقه تجاری صنعتی آزاد ارس یکی از مهم‌ترین ظرفیت‌های این استان پهناور  و استراتژیک کشور است و در سایه فعالیت‌های ارزشمند مدیران منطقه و پیگیری‌های نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، به این وضعیت رسیده است

وی با اشاره به اینکه استان آذربایجان شرقی در برهه‌ای نه چندان دور، دروازه مشرق زمین  و پل ارتباطی جمهوری اسلامی ایران با اروپا بود تصریح کرد: مسائلی همچون جنگ تحمیلی، باعث از دست رفتن این افتخار برای استان آذربایجان شرقی شده و برنامه هایی برای بازگشت استان به این نقش در حال انجام است.

وی در بخشی از سخنان خود بر ضرورت توجه به بهره‌برداری از معادن استان تاکید و اظهار کرد: یک درصد از مجموع معادن مس جهان در استان آذربایجان‌شرقی قرار دارد و وجود بیش از ۴۰ هزار تن معادن طلا و سایر معادن ارزشمند، بر اهمیت توجه ویژه مسئولان امر به این استان می‌افزاید.

استاندار آذربایجان شرقی در همین راستا ادامه داد: علی‌رغم وجود ظرفیت‌های بسیار ارزشمند معدنی در استان، آن‌چنان که باید و شاید به فرآوری و بهره‌برداری از این نعمات، توجه نشده است.

پورمحمدی از تولید ۳۵ درصدی قطعات خودرو کشور در استان خبر داد و ابراز کرد: پایتختی ملی شیرینی و شکلات، وجود یک هزار و ۸۰۰آثار ثبت شده ملی و بین‌المللی و ... از دیگر ظرفیت‌های استان است.

وی همچنین از افزایش ۸۷ درصدی گردشگران داخلی، ۳۷ درصدی گردشگران خارجی و ۴۰ درصدی صادرات غیرنفتی استان در چهارماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: