به گزارش خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی، این مراسم با حضور ایرج شهین باهر شهردار تبریز، معاونین و مدیران مجموعه شهرداری تبریز، اعضای شورای شهر و جمعی از مداحان و شعرای مکتب اهل بیت به پاس گرامیداشت نام و یاد بزرگان و مفاخر عرصه شعر آئینی در تبریز برگزار شد.

این کارگاه، برای اولین بار در تبریز برگزار شد و ۱۴ نفر از هنرمندان نامی مجسمه سازی در این کارگاه شرکت کرده و سردیس چهارده تن از شعرای مکتب اهل بیت (ع) را همزمان با دهه نخست محرم در مدت ۶ روز از دهم تا پانزدهم شهریورماه اجرا کردند.

میرزا یوسف شهاب، نیر تبریزی، میرزا علی دلخون، حسین عابد(یتیم تبریزی)، میرزا احمد سهیلی، حسین شانی، عبدالعظیم ذهنی زاده، سید رضا حسینی (سعدی زمان)، حاج رضا صراف، حسین صحاف، حاج حسن فراهتی(جهازچی)، کریم صافی، میرزا عبدالرحیم شباهنگ، نجمی تبریزی به عنوان ۱۴ شاعر و مداح اهل بیت (ع) بودند که سردیس این مفاخر در تبریز ساخته شد.

تبریز به عنوان پایتخت جهان تشیع همواره در آیین عزاداری ابا عبدالله الحسین (ع) جایگاه خاص و متفاوتی داشته است و آیین این ایام در تبریز پرشکوه و با عشق و عزاداری ویژه ای برگزار می شود. در این بین جایگاه شاعران و مداحان اهل بیت پیامبر و اشعار آنان، نقش بسزایی در برگزاری پرشور این مراسمات به خود اختصاص می دهد و همین امر، لزوم پرداخت ویژه به معرفی این بزرگواران و ارجنهادن به اثار آنان را ضروری ساخته است.

 

شهرداری تبریز به پاس ارج نهادن به مقام این مفاخر ادبی و آئینی در محرم امسال با تکیه بر توان هنر، با فراهم آوردن فضایی برای ساخت سردیس های این اشخاص، گام مهمی در شناساندن این مفاخر بزرگ جهت آشنایی نسل آینده و ماندگاری این مفاخر در حافظه تاریخی کشور، برداشته است.

در آیین اختتامیه این کارگاه،ضمن قدردانی و اهدا لوحی یادبود به هنرمندان شرکت کننده در این برنامه، از ۱۴ سردیس ساخته شده در این رویداد هنری - فرهنگی رونمایی شد.

 

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: