به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی ،مصطفی مولوی ضمن بازدید از هشتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی( رینوتکس) اظهار کرد: با توجه به نوپا بودن صنعت مترو در کشور ما وشرایط فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کشورمان نیازمند بومی‌سازی برخی از تکنولوژی ها و بهره مندی از رویکرد تحقیق و پژوهش و نوآوری توسط متخصصین و کارشناسان داخلی هستیم.

وی ادامه داد: در همین راستا ابزارهای مورد نیاز نوآوری و تحقیقاتی در حوزه های مختلف صنعت مترو احصاء شده و در این بین محورهای مورد نیاز در حوزه های الکتریکی و مکانیکی ،معماری، ابنیه ، خط و حوزه ناوگان مورد تاکید ویژه بوده است.

 

وی با اشاره به برخی از نیازهای فناوری و تحقیقاتی در این مجموعه گفت: از جمله این نیازها می‌توان به فن های محوری و جت ضد حریق برای سامانه تهویه تونل ها و ایستگاه ها، نرم افزارهای مهندسی مرتبط با سامانه تهویه، الکترو موتورهای گیرلس برای آسانسورها، سیستم درایور برای الکترو موتورهای آسانسور و پله برقی، مصالح نوین مطابق با استانداردهای NFPA ، زیر ساز های سبک و با سهولت اجرا، مصالح کف مقاوم در برابر لغزندگی، مصالح سازگار با محیط، بتن های مقاوم در برابر دوره های ذوب و یخبندان، بتن الیافی در سگمنت ، تولید تکیه مرکزی و ریل زبانه دستگاه های سوزن و کراس اور به صورت کاملا بومی، بومی سازی درب های حفاظتی اشاره کرد.

وی با تاکید بر ضرورت کاهش وابستگی به خارج در صنعت مترو گفت: امروز صنعت مترو از نظر ابنیه و مسیر تقریباً به خارج وابستگی نداریم اما در بقیه سیستم های مترو از جمله ناوگان، تجهیزات و ... باید تلاش کنیم تا وابستگی به خارج را به حداقل برسانیم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: