به گزارش برنا آذربایجان غربی،رسول جلیلی  رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: امسال با افزایش هشت هزار هکتار سطح زیر کشت چغندرقند بیش بینی می‌شود بیش از ۲ میلیون تن از این محصول در سطح استان برداشت شود.

رسول جلیلی افزود: ۳۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان از آغاز فصل کشت بهاره تاکنون زیر کشت چغندرقند رفته است که این میزان سال قبل از آن ۲۶ هزار هکتار بود.

او با بیان اینکه بیشترین سطح زیر کشت چغندرقند، خارج از حوضه آبریز دریاچه ارومیه بوده ادامه داد: میزان سطح زیر کشت چغندرقند امسال بر اساس قرارداد‌های بین کارخانه‌های قند و چغندرکاران منعقد شده است.

جلیلی از افزایش بیش از ۵۰ درصدی قیمت تضمینی خرید چغندر از کشاورزان طی سال زراعی جاری خبر داد و اضافه کرد: با تصویب دولت امسال چغندرقند از کشاورزان با نرخ تضمینی کیلویی ۶۵۲ تومان با عیار ۱۶ درصد با احتساب کمک هزینه حمل‌ونقل خریداری خواهد شد که نسبت به رقم ۴۲۳ تومان پارسال نزدیک به ۵۳ درصد افزایش دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی با اشاره به اهمیت توسعه کشت نشایی چغندرقند در جهت کاهش مصرف آب در مزارع اظهار کرد: کاهش سطح کشت محصولات آب‌بر در کنار حفظ میزان تولید آن از اهداف وزارت جهاد کشاورزی در ترویج این نوع کشت است.

خبرنگار: علی غیور

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: