به گزارش برنا آذربایجان غربی،حسن حاتمی اظهار داشت: این واحد جزء کارخانه‌هایی است که شمش طلا را بدون نیاز به «سیانور» تولید می‌کند.

وی بیان کرد: همه مراحل ساخت خط تولید کارخانه استحصال شمش طلا در ناحیه صنعتی «ایواوغلی» خوی انجام شده است.

وی تاکید کرد: برای بهره‌برداری از این واحد تولیدی ۱۰۴ میلیارد و ۱۸۱ میلیون ریال سرمایه‌گذاری شده‌است.

حاتمی اظهار داشت: این واحد تولیدی در زمینی به مساحت ۱۲ هزار و ۹۰۴ مترمربع راه‌اندازی شده و با بهره‌برداری از آن برای ۸۱ نفر فرصت اشتغال‌ ایجاد شده‌است.

آذربایجان‌غربی از لحاظ تنوع و غنای مواد معدنی، رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده و ۵۲ نوع از ۶۸ ماده معدنی کشور در این استان شناسایی شده که ۲۰ نوع آن در مرحله اکتشاف و ۳۱ نوع در مرحله بهره‌برداری است.

نقره، سنگ‌آهن، مس، پلی‌متال‌ها و به ویژه طلا از با ارزش‌ترین ذخایر معدنی آذربایجان‌غربی به شمار می‌رود تا جایی که معدن طلای زرشوران تکاب در جنوب استان به عنوان بزرگترین معدن طلای خاورمیانه فرصتی را ایجاد کرده‌است تا حلقه‌های اول تولید این محصول گرانبها در جنوب استان شکل گیرد.

بر اساس اعلام کارشناسان ۲ پهنه معدنی مستعد به مساحت هفت هزار و ۲۰۰ کیلومترمربع در شمال و جنوب آذربایجان‌غربی وجود دارد؛ محدوده‌های این پهنه‌ها بر اساس ساختار زمین‌شناسی و امکان وجود کانی‌زایی از نوع فلزی و غیرفلزی شامل سنگ‌آهن، کرومیت، مس، منگنز و طلا تعیین شده و تاکنون کانی‌زایی کرومیت، مس و آهن در این محدوده‌ها تشخیص داده شده‌است.

 

خبرنگار: علی غیور

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: