به گزارش برنا آذربایجان غربی ، رسول جلیلی در جلسه هماهنگی خرید حمایتی محصول گوجه فرنگی و سیب صنعتی استان که در سالن جلسات ساختمان شماره یک جهاد کشاورزی آذربایجان غربی برگزار شد، اظهار کرد: در سال جاری محصولات باغی استان با کیفیت بسیار مطلوب تولید شده و میوه های هسته دار چون گیلاس، آلبالو ، زردآلو به قیمت های مناسب در بازارهای داخلی و خارجی به فروش رفته است.

وی تصریح کرد: در روزهای اخیر محصولاتی مانند هلو و آلو تولیدی کشاورزان وارد بازار شده و نیازمند حمایت دستگاههای ذی ربط برای تنظیم بازار فروش و صادرات این محصولات هستیم، مشکلات موجود در بازارهای میوه و تره بار استان باید پیگیری و حل شود.

جلیلی با بیان اینکه امسال ۲۳۹ هزار تن گوجه فرنگی در استان تولید می‌شود، گفت: امید داریم با توجه به حذف محدودیت‌های صادراتی و کاهش میزان تولید به نسبت سال قبل، شاهد مشکلات کمتری برای کشاورزان در فروش محصول باشیم.

وی ادامه داد: سال گذشته ۱۳ هزار تن از ۲۵۰ هزار تن گوجه فرنگی تولیدی در استان به صورت حمایتی توسط تعاون روستایی خریداری شد و باعث تعادل بخشی قیمت محصول در بازار شد.

جلیلی افزود: طبق جلسات برگزار شده ، مقرر شده در صورت تصویب هر کیلوگرم گوجه فرنگی به قیمت ۱٠٠٠ تومان به صورت حمایتی توسط تعاون روستایی خریداری شود و در حال حاضر قیمت این محصول برای تحویل به کارخانجات 850 تومان است.

جلیلی موضوع تعهد ارزی را از جمله دغدعه های صادر کنندگان استان عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه صادرات مهمترین عامل رونق بخش کشاورزی به شمار می رود، باید مسولان ذیربط تمهیدات و راهکارهای اساسی در زمینه تسهیل و توسعه روند صادرات محصولات کشاورزی اتخاذ کنند. 

این مسئول ادامه داد: ۸۰ مجوز مرکز بهداشتی خرید سیب صنعتی در استان صادر شده که ۳۵ مرکز در ارومیه و مابقی در سایرشهرستانها مستقر هستند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: سازمان تعاون روستایی، سردخانه ها و بخش خصوصی امسال مشارکت مطلوبی در زمینه خریداری سیب صنعتی دارند تا این مقوله به نحو رضایت بخش ساماندهی و مدیریت شود.

جلیلی با بیان اینکه سال گذشته ارزش محصولات کشاورزی استان در حدود ۹۰۰ میلیون دلار بود، افزود: ارزش صادرات سیب درختی استان، سال گذشته ۳۰۰ میلیون دلار برآورد شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: سرمازدگی و تگرگ مهمترین مشکل بخش کشاورزی آذربایجان غربی است که سرما زدگی بهاره چند سالی است رخ نداده اما سرمازدگی زمستانه همچنان وجود دارد .

وی با بیان اینکه در ۲۲ سال اخیر خسارتهای بخش کشاورزی استان بالای ۱۲٠٠ میلیارد تومان بوده بیان کرد: قیمت خرید تضمینی گندم امسال ۲۵٠٠ تومان بود که نسبت به تورم رخ داده رقم پایین بود و این موضوع به علت بالا بودن قیمت گندم درکشورهای همسایه به میزان سه برابر، احتمال قاچاق گندم را افزایش می دهد.

خبرنگار: علی غیور

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: