به گزارش برنا آذربایجان غربی ، فرهاد سرخوش با اشاره به اینکه دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است، افزود: کاهش تراز نگین آبی آذربایجان در فصل گرما طبیعی است که طی ماه‌های گذشته شاهد آن بودیم.

او افزود: با آغاز فصل بارش‌ها و آزادسازی آب سد‌ها از اواخر آبان ماه، شاهد افزایش تراز دریاچه نیز خواهیم بود.

رئیس دفتر استان‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به کاهش محسوس بارش‌ها طی سال جاری در مقایسه با سال گذشته اظهار داشت: تراز دریاچه ارومیه به یک‌هزار و ۲۷۱ متر و ۱۸ سانتی‌متر رسیده که با وجود افزایش چشمگیر تبخیر آب با تداوم فصل گرما، شاهد کاهش کمتر تراز این دریاچه نسبت به دوره‌های گذشته هستیم که نشانگر موفقیت در طرح‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه است.

او ادامه داد: وسعت دریاچه ارومیه هم‌ اکنون به ۲ هزار و ۷۳۲ کیلومترمربع رسیده که نسبت به ۱۵ روز گذشته تغییر چندانی نداشته است.

سرخوش با اعلام اینکه حجم آب دریاچه ارومیه نیز به رقم سه میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب رسیده است، گفت: وضعیت دریاچه ارومیه هم‌ اینک نسبت به سال‌های اخیر مساعد است و تلاش‌ها برای احیای نگین آبی آذربایجان طبق برنامه ادامه دارد.

او با اعلام اینکه طرح‌های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه طی سال جاری و به تدریج به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان‌غربی به دریاچه هم ‌اکنون بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و دی امسال هم زمان با سفر رئیس جمهوری به استان افتتاح می‌شود.

سرخوش ادامه داد: تلاش می‌کنیم تا پایان امسال پروژه‌های سخت افزاری انتقال آب به دریاچه ارومیه به پایان برسد و از سال آینده منابع آبی جدید و ثابتی برای حوضه آبریز دریاچه ارومیه داشته باشیم.

خبرنگار: علی غیور

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: