به گزارش برنا آذربایجان غربی  ، سعادت در دومین جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان در سال ۹۴، بر ضرورت توسعه روابط اقتصادی استان با کشورهای همجوار تاکید کرد و گفت: اعتماد متقابل، برگزاری نمایشگاههای مشترک و ارائه محصولات باکیفیت به بازارهای کشورهای همجوار، می‌تواند در توسعه روابط اقتصادی استان با این کشورها نقش بسزایی را ایفا کند.

سعادت همچنین بر لزوم احصاء و برنامه ریزی بر روی محصولات تولیدی استان که قابلیت صادرات به کشورهای همجوار را دارند تاکید کرد و گفت: باید برای آن دسته از محصولات تولیدی استان که توان رقابت با کالاهای مشابه را در بازارهای خارجی و کشورهای همجوار دارند برنامه ریزی کنیم.

در این جلسه همچنین بحث تعریض درب پایانه مرزی سرو مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

استاندار آذربایجان غربی در این رابطه اظهار کرد: با توجه به انجام حجم بالای مبادلات در پایانه مرزی سرو، تعریض درب این پایانه در دستور کار قرار گرفته و مقدمات اجرایی آن توسط اداره کل حمل و نقل و پایانه های مرزی استان و هماهنگی مرزبانی استان، در حال انجام است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان و دبیر کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان نیز در این جلسه گزارشی در خصوص وضعیت اجرایی مصوبات نخستین جلسه کارگروه که در خرداد ماه ۹۴ برگزار شده بود، ارائه داد.

در این جلسه همچنین گزارش عملکرد گمرکات استان در سه ماهه نخست سالجاری، نحوه احداث و تجهیز آزمایشگاههای استاندارد در گمرکات مرزی برای نظارت بهتر بر کالاها و گزارش برگزاری نمایشگاه توانمندیهای تولیدی و صادراتی ایران در جمهوری خود مختار نخجوان، توسط مسئولان مربوطه ارائه شد.

دبیر اتاق تعاون آذربایجان غربی در رابطه با برگزاری نخستین نمایشگاه توانمندیهای تولیدی و صادراتی ایران در جمهوری خود مختار نخجوان اظهار کرد: با توجه به شرایط مستعد جمهوری خود مختار نخجوان و به دلیل نیاز مبرم بازار این منطقه به کالا و خدمات صنایع ایران این نمایشگاه از ۲۳ تا ۲۶ مرداد امسال (مصادف با ۱۴ تا ۱۷ آگوست ۲۰۱۵) در شهر نخجوان مرکز این جمهوری خودمختار برگزار خواهد شد.

اسماعیلی افزود: از تمامی گروه های کالایی در گرایشهای مختلف از جمله واحدهای تولیدی، صادراتی، صنفی و اتحادیه‌ها و شرکت‌های تعاونی تولیدی برای شرکت در این نمایشگاه دعوت می‌شود.

در ادامه این جلسه، اعضای کارگروه توسعه صادرات غرنفتی استان، دیدگاه‌ها و راهکارهای خود را برای بهبود جایگاه و فراهم سازی شرایط توسعه هر چه بیشتر صادرات محصولات غیرنفتی استان ارائه نمودند