مدیر عامل سازمان آرامستانهای شهرداری ارومیه گفت: با توجه به اتمام قبرهای خصوصی، ظرفیت قطعات عمومی نیز تا یک سال و نیم دیگر به پایان می‌رسد.

به گزارش برنا آذربایجان، حجت الاسلام امیرعباس عابدینی در نشست خبری که در سازمان آرامستانهای ارومیه برگزار شد، اظهار داشت: شهر ارومیه گسترش یافته و تعداد نفوس بیشتر می شود و این موضوع خواهان یک کار سازمان در باغ رضوان یافته شده است.

وی افزود: پرسنل باغ رضوان بسیار گمنام هستند. افرادی در این مکان مشغول به کارند که در مواردی حتی خانواده آنها از محل کارشان مطلع نیستند چراکه در زندگی عادی و آینده خود و فرزندانشان دچار مشکل می شوند. آرامستان حتی یک روز هم تعطیلی ندارد و این هم یکی از شرایط ویژه کارکنان اینجا محسوب می شود.

عابدینی با اشاره به چهارده سال خدمت در آرامستان، گفت: چون مدت زمان زیادی در این سیستم مشغول هستم از درد و مشکلات کارکنان  آگاه می باشم. در تمام ایران تا کنون فقط دو بار در شهر قم از کارکنان غسال تجلیل شده که با توجه به کار دشوار آنها بسیار کم است.

وی ادامه داد: در حال حاضر مهمترین دغدغه باغ رضوان مشکل کمبود زمین برای دفن اموات است و با توجه به اتمام قبرهای خصوصی، ظرفیت قطعات عمومی نیز تا یک سال و نیم دیگر به پایان می‌رسد.

این مسئول خاطرنشان کرد: مشکل کمبود زمین در باغ رضوان حیاتی است  و در صورت عدم توجه باعث ایجاد تنش خواهد شد و امیدوارم قبل از اینکه مانند دریاچه ارومیه به مراحل بحرانی برسد چاره ای برای آن اندیشیده شود.

عابدینی اظهار داشت: در حال حاضر 90 هکتار از زمین های اطراف روستای بادکی و قره حسنلو طبق اعلام سازمان منابع طبیعی  متعلق به این سازمان می باشد که درصورت حل مسئله معارضان به سازمان آرامستانها تعلق خواهد گرفت.

عضو هیئت مدیره آرامستانهای کل کشور در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر چند طبقه کردن قبور با توجه به کمبود زمین، تصریح کرد: با توجه به نوع ساخت و ارتفاع قبرهای موجود زیرساخت های لازم برای قبور چند طبقه پیش بینی نشده و امکان چنین امری در حال حاضر وجود ندارد.

عابدینی اذعان کرد: شرایط قبور چند طبقه متفاوت است و برای این کار باید زمین به ارتفاع دو متر و نیم کنده شود چون جنازه شرعا باید طوری دفن شود که خرج از زمین نباشد.

وی با اشاره به عملکرد یک سال اخیر سازمان آرامستانها و مساعدت شهردار ارومیه در بهبود وضعیت این مکان، گفت: نمازخانه باغ رضوان ارومیه به ابعاد 35 متر در 35 متر و مساحت حدودا 1200  به بهره برداری رسیده که با توجه به نبود ستون در میانه بنا بی سابقه است.

مدیر عامل سازمان آرامستانهای شهرداری ارومیه اظهار داشت: احداث فاز دوم کمربندی باغ رضوان به طول 1550 متر و فاز سوم به طول 610 متر از اقدامات سازمان آرامستانهای شهرداری ارومیه در یک سال اخیر بوده که باعث شده تا ترافیک این منطقه بسیار کاهش پیدا کند.

عابدینی افزود: تهیه دو دستگاه آمبولانس مجهز به سردخانه که هر کدام قابلیت حمل سه جنازه با محوطه های جدا را دارند همچنین احداث فضای سبز در محوطه سازمان، از دیگر خدماتی است که سازمان انجام داده است.

وی با بیان اینکه متوفیان خانه های سالمندان، بهزیستی، کمیته امداد و افراد بی بضاعت به صورت رایگان دفن می شوند، ادامه داد: هزینه هر قبر برای سازمان نزدیک به یک میلیون تومان می باشد که هرکدام به مبلغ 400 هزار توامان به فروش می رسد و در وقع این یک نوع هزینه برای آرامستان است.