همایش شوراهای حل اختلاف آذربایجان غربی به مناسبت گرامیداشت هفته قوه قضاییه برگزار شد. رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی در این آیین با تاکید بر جایگاه والای عدالت در جامعه افزود: مردم انتظاری جز برقراری عدالت ندارند و احقاق حقوق مردم از برنامه های اصلی دادگستری و شوراهای حل اختلاف است.

وی بر توجه ویژه به حقوق دریافتی اعضای شوراهای حل اختلاف تاکید کرد و ادامه داد: همچنان که حقوق پزشکان با اجرای طرح نظام سلامت ارتقا یافت، امیدواریم در خصوص اعضای شوراهای حل اختلاف نیز برنامه ریزی های مشابهی صورت گیرد.

رئیس شوراهای حل اختلاف آذربایجان غربی هم در این همایش گفت: ۱۰۰ درصد پرونده های ورودی به شوراهای حل اختلاف این استان مختومه شده است.

 هادی صمدی افزود: در یک سال گذشته ۱۷۴ هزار و ۹۷۷ فقره پرونده وارد شوراهای استان شده و ۱۷۵ هزار و ۶۶۲ فقره مختومه شد.

وی اضافه کرد: ۳۶۰ شعبه شورای حل اختلاف در سطح استان فعالیت می کند که از این تعداد ۲۰۴ شعبه شهری و ۱۵۶ شعبه روستایی است.

او اظهار کرد: شوراهای حل اختلاف استان در رتبه هفتم کشور از نظر عملکرد قرار دارد.

رئیس شوراهای حل اختلاف آذربایجان غربی ادامه داد: از چهار هزار و ۹۷۴ فقره پرونده مورد اعتراض که در شوراهای حل اختلاف رسیدگی شده، تنها رای ۳۳۱ فقره پرونده نقض شده که شامل ۶٫۷ درصد پرونده هاست.

صمدی گفت: از نظر میزان صلح و سازش، وضع شوراهای حل و اختلاف استان مطلوب است و از ۱۱۵ هزار پرونده که قابلیت سازش در استان را دارد، ۵۳ هزار پرونده با مصالحه مختومه شده که شامل ۴۷ درصد پرونده هاست.

وی متوسط کشوری این آمار را ۳۷ درصد اعلام کرد.

وی افزود: با فعالیت شعب ویژه حل اختلاف در زندان های استان، در یک سال گذشته ۱۶۰ نفر زندانی آزاد شده است.

وی رسیدگی به پرونده های خانوادگی را از وظایف شوراهای حل اختلاف برشمرد و اضافه کرد: ۱۵۷ پرونده طلاق امسال با سازش در شعب شوراهای حل اختلاف پایان یافته است.

در ادامه این آیین از اعضا، دبیران و قضات برگزیده شوراهای حل اختلاف استان قدردانی شد.