محمدخزائی مشاور جوانان استاندار آذربایجان غربی و مدیر فرهنگسرای خانه  جوان ارومیه به بهانه صانحه جانگداز جانباختن سربازان وطن درجاده نی ریز یاداشتی در اختیار رسانه های گروهی قرار داده است.

 در یادداشت محمد خزایی آمده است ؛

  برای جوانان غیور میهنم

  خبر جان باختن نوزده سرباز وظیفه در عنفوان جوانی، نه تنها خانواده های ایشان، بلکه ملتی را داغدار نمود.

 جوانانی که با هزاران امید و آرزو دوران آموزش سربازی خود را به پایان رسانده و خانواده های ایشان منتظرند تا فرزند رشیدشان بعد مدتها دوری از خانه و خانواده  به جمع شان برگشته و پدر و مادرهایی منتظر ،که چشم شان به جمال جگر گوشه منور گردد .

 اما زنگ تلفن به صدا در می آید تا شاید تلخترین خبر زندگی شان را همچون زهری در کامشان بریزد. و اکنون این جوانان سر بر بالین خاک نهاده و آرام یافته اما خانواده و اطرافیان و ملتی را در غم خود فرو برده اند.

  متاسفانه کم نیست وقایع و حوادثی از این قبیل در کشورمان.  از جان باختن در اردوهای راهیان نور و واژگونی اتوبوس دانشجویان المپیادی!!

و   اکنون جان باختن جمعی دیگر از جوانان میهن. شاید این ها هرکدام تلنگری باشد بر تن خفته مسئولین و جامعه ما که چرا چاره ای نمی اندیشید؟

  براستی این وضع اسفبار جاده ها و ناوگان حمل و نقل معیوب تا کی قرار است قربانی بگیرد؟ تا کی باید رخت سیاه بر تن ملت پوشاند ؟

پسران جوان ما از دوره اجباری خدمت سربازی چه خیری می بینند؟ سالهاست که صحبت از سرباز حرفه ای و سرباز آموزش دیده و متخصص می شود اما نهایتا آش همان آش و کاسه همان کاسه است. پادگانهایی به سبک دوران جنگ جهانی  و سربازانی که دو سال با شرایط حداقلی زندگی می گذرانند و  دو سال از عرصه زندگی و تشکیل خانواده و تحصیل و اشتغال دور می شوند تا خدمت به اصطلاح مقدس سربازی را بگذرانند.  مرحوم آیت الله طالقانی در تفسیر آیه معروف ((بای ذنب قتلت)) می گوید : این تعبیر فقط برای دختران زنده بگور شده در صدر اسلام نیست بلکه  برای تمام انسانها و استعدادهای جاری در تمام اعصار است. یعنی اگر  هر تصمیم یا عملی موجب زایل شدن استعداد و یا جان انسانها گردد به استناد همین آیه باید در فردای قیامت پاسخگو بود.

 این نوزده تن، نوزده استعداد بالقوه انسانی در کشور ما بودند که اکنون دیگر در میان ما نیستند. و می توان پرسید که بای ذنب قتلت؟  با آرزوی تندرستی و سلامتی جسم و روح برای تمام جوانان میهنم، و طلب غفران و رحمت واسعه الهی برای این عزیزان از دست رفته، و صبر جمیل برای خانواده های معزا از درگاه ایزد منان، امیدوارم این تلنگر بر مسئولین امر موثر بوده و چاره ای بیاندیشند تا دیگر شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم و از سوی دیگر فکری برای مساله سربازی اجباری بنمایند تا انشاالله آینده ای پربارتر برای پسران جوان میهنمان را شاهد باشیم.