به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا ، احمد حسن آبادی و مهران محمدی که برنامه دوچرخه سواری خود را در حمایت از نجات دریاچه ارومیه از شهر بجنورد در استان خراسان شمالی آغاز کرده بودند، پس از طی مسافت یکهزار و 650 کیلومتری به شهر ارومیه رسیدند.

احمد حسن آبادی گفت: سفر ما از از شهر بجنورد 15 تیر ماه آغاز شد و پس از 9 روز رکابزنی در مسیر استانهای خراسان شمالی، گلستان، مازندران، گیلان، اردبیل و آذربایجان شرقی به ساحل دریاچه ارومیه رسیدیم.

وی اظهار کرد: من و همسفرم در جهت حمایت از محیط زیست و احیای دریاچه ارومیه بر خود وظیفه دانستیم تا با قبول رنج و زحمت سفر، پیام حمایت از این سرمایه طبیعی و زیست محیطی دریاچه ارومیه را به گوش همه برسانیم.

حسن آبادی بیان کرد: مردم خراسان شمالی همواره دوستدار دریاچه ارومیه بوده و هستند و از بحران به وجود آمده ناراحت هستند و به طور یقین علاقه و تعصب تمام ملت ایران به این گنجینه طبیعی و دومین دریاچه شور جهان هیچ گاه از بین نمی رود.

دریاچه ارومیه به عنوان دومین دریاچه شور جهان سه درصد مساحت ایران را تشکیل می دهد و در 20 سال گذشته به مرور آب موجود در آن رو به کاهش گذاشته به گونه ای که از سال 80 تا سال 93 سالانه از یک تا 30 سانتیمتر میزان آب دریاچه کم شده است.

مساحت این زیست بوم ارزشمند 5700 کیلومتر مربع است که در سال های اخیر 90 درصد آن خشک شده و هم اکنون با تلاش های دولت تدبیر و امید 1100 کیلومتر دارای آب شده که به گفته کارشناسان دریاچه در سال های تثبیت به سر می برد.

سه سال اول اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه سال تثبیت نامگذاری شده است.