محمدمهدی شهریاری شامگاه روز گذشته در مراسم بزرگداشت روز خبرنگار که در محل خانه مطبوعات استان در ارومیه برگزار شد، با تبریک 17 مرداد روز خبرنگار، یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و بویژه شهدای عرصه خبر و رسانه و شهید صارمی را گرامی داشت.

به گزارش برنا آذربایجان غربی ، استاندار آذربایجان غربی در ابتدای سخنان خود با تشریح و تحلیل شرایط ویژه بین المللی اظهار کرد، بعد از پیروزی جمهوری خواهان در آمریکا و انتخاب آقای ترامپ به عنوان رییس جمهور آمریکا، روابط آمریکا و جمهوری اسلامی ایران وارد فاز جدیدی شد.

وی ادامه داد: آمریکا و اسرائیل، دشمنان جمهوری اسلامی ایران ، از جمله گروه های تروریستی را برای بر هم زدن امنیت کشور و آرامش کشور متحد کردند. 

شهریاری با تاکید بر حفظ وحدت و همدلی در بین مردم و مسئولان ادامه داد: در شرایط کنونی و برای برون رفت از مشکلات و مقابله با تحریم های دشمنان، حفظ  وحدت و همدلی می تواند کارگشا باشد و خواب دشمنان بر علیه ایران اسلامی را بر هم زند.

وی با اشاره به اهمیت و نقش رسانه های در ایجاد وحدت و آرامش در جامعه تاکید کرد: رسانه ها باید کمک حال مسئولان در حل مشکلات جامعه باشند و هرجا فساد و کم کاری مشاهده کردند اعلام کنند و بدور از غرض ورزی ها و دشمنی ها با نقد منصفانه مسئولان را در حل مشکلات مردم یاری کنند.

استاندار آذربایجان غربی با انتقاد از برخی از رسانه های بی نام نشان در تخریب دولت و دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی ادامه داد: ما راه و روش این رسانه ها را قبول نداریم و هرکسی وحدت مردم استان را نشانه برود و در مسیر ایجاد اختلاف قدم بردارد با آنها برخورد می کنیم.

استاندار آذربایجان غربی در بخش دیگری از سخنان خود به فساد و رانت های انجام شده در حوزه فروش سوخت مرزنشینان و واردات خشکبار در گذشته اشاره و تصویر یکی از حواله های مربوط به این رانت را جهت قرائت در اختیار برخی از اصحاب رسانه قرار داد و افزود: مافیایی در زمینه این سهمیه ها به وجود آمده بود و حواله های سوخت صادر شده از طرف استانداری آذربایجان غربی، در برخی دفاتر شرکت ها دست به دست معامله می شدند.

وی در خصوص صدور حواله های ورود خشکبار به استان نیز گفت: در این زمینه حتی یک نسخه از رونوشت این حواله ها هم در بایگانی استانداری برجا نمانده است.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه رانت سهیمه های سوخت مرزنشینان و خشکبار پس از روی کار آمدن وی در آذربایجان غربی متوقف شد، گفت: به واسطه این رانت و فساد اقتصادی، یارانه ای که باید جهت بهبود معیشت به حساب مرزنشینان واریز می شد، به جیب افراد سودجو می رفت.

وی با انتقاد از عملکرد جامعه خبری استان در این خصوص، گفت: روزنامه نگاران درباره این فساد که در منطقه ریشه دوانده بود، کمترین فرآورده خبری را تولید کردند که جای انتقاد دارد.

وی با اشاره به اینکه روزنامه نگاران و اصحاب رسانه در جهت مبارزه با فساد باید از مسوولان حمایت کنند، اضافه کرد: امروز که مبارزه با رانت خواری و فساد در دستور کار قرار گرفته است، متاسفانه برخی خبرنگاران به جای حمایت از مسوولان انتقاد می کنند.

استاندار آذربایجان غربی اظهار داشت: در حالی که پیش از این سالانه حدود 20 میلیارد تومان درآمد حاصل از فروش سهمیه سوخت به حساب استانداری واریز می شد، با توقف رانت و فساد تنها در یک ماه حدود 22 میلیارد تومان درآمد از این محل جهت بهبود معیشت مرزنشینان کسب شده است.

شهریاری بیان کرد: از محل توقف این رانت، 80 هزار خانوار روستایی که در 20 کیلومتری مرزهای استان ساکن هستند از بیمه عشایری برخوردار می شوند.

وی با بیان اینکه تامین امنیت مناطق مرکزی استان با رسیدگی به محدوده های مرزی امکان پذیر است، افزود: 240 هزار تومان از هزینه سالانه این بیمه را خانواده های مرزی را استانداری و 480 هزار تومان دیگر را دولت تامین می کند.

وی با اشاره به اینکه امنیت مناطق مرزی با بهبود معیشت مرزنشینان تامین می شود، افزود: حدود 60 هزار خانوار از 280 هزار خانوار روستایی آذربایجان غربی از بیمه درمانی برخوردار هستند و استان از نظر متوسط شاخص کشوری در رده بسیار پایین قرار دارد.

وی اضافه کرد: با احتساب 80 هزار خانوار روستایی که در حال بیمه هستند این آمار به 140 هزار خانوار روستایی می رسد و در نتیجه 50 درصد روستاییان بیمه می شوند.

وی با اشاره به اینکه این روستاییان در 60 سالگی از حقوق بازنشستگی نیز برخوردار می شوند، بیان کرد: 80 هزار واحد روستایی هم با حمایت دولت  با پرداخت 18 هزار و 500 تومان برای هر واحد از محل فروش سوخت در مقابل بلایای طبیعی چون زلزله، سیل و آتش سوزی بیمه می شود.

وی با اشاره به اینکه صاحبان هر یک از این واحدهای روستایی در صورت بروز اتفاق 30 میلیون تومان از بیمه دریافت می کنند، اضافه کرد: تاکنون بالغ بر 2 میلیارد تومان هزینه های درمانی این روستاییان از محل سود سهیمه های سوخت مرزنشینان پرداخت شده است.

استاندار آذربایجان غربی اعلام کرد: برای 100 خانوار روستایی نیازمند مرزی هم با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره) مسکن ساخته خواهد شد.

شهریاری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در حال حاضر در بسیاری از استانهای کشور رشد سرمایه گذاری منفی است ادامه داد: خوشبختانه با فراهم شدن بسترهای سرمایه گذاری در استان و حضور هیات های مختلف تجاری خارجی در استان، 50 فعال اقتصادی برای سرمایه گذاری در استان درخواست داده اند که از میان این درخواست ها، پنج طرح سرمایه گذاری در هفته دولت کلنگ زنی می شود که سه طرح از این تعداد مربوط به سرمایه گذاران خارجی است.