برای نخستین بار، رسوبزدایی تمام خطوط انتقال و شبکه توزیع روستایی با دستگاه واترجت در روستا‌های شهرستان ارومیه انجام شد.

به گزارش برنا آذربایجان غربی مهدی عصمت ساعتلو مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان ارومیه ، گفت: برای نخستین بار رسوب زدایی صد در صدی خط انتقال و شبکه توزیع روستا‌های لور و بالاجوق در طولی بالغ بر ۵ کیلومتر با دستگاه واترجت انجام شد.
 
ساعتلو در ادامه با توضیح اینکه افت فشار و قطع ناگهانی آب روستا‌های لور و بالاجوق در خرداد ماه سال جاری به رغم آبرسانی سیار مستمر، سبب بُروز مشکلات حاد در روستا‌های مذکور شده و زندگی را برای مردم سخت و طاقت فرسا کرده بود؛ افزود: بخاطر اهمیت موضوع، با برگزاری جلسه اضطراری مدیریت بحران در امور، ضمن شناسایی حجم عملیات، استفاده از دستگاه واترجت بعنوان سریع ترین، قابل اجرا و ارزان‌ترین راهکار‌های حل مشکل مناطق ذکر شده تصویب و اجرا شد.
 
وی ادامه داد: گستردگی حجم رسوب، نیاز به رسوب زدایی متر به متر لوله‌ها را اجتناب ناپذیر کرده بود که این موضوع، باعث دشوار شدن کار و طولانی شدن زمان عملیات می‌شد و در صورت لوله گذاری جدید، نیاز به اعتباری بالغ بر ۴۰۰۰ میلیون ریال بود که با توجه به وضعیت اعتبارات، حصول نتیجه لازم در شرایط کنونی به هیچ عنوان میسر نبود و با استفاده از این دستگاه با کمترین هزینه رسوبزدایی صد در صدی خط انتقال و شبکه توزیع روستا‌های مذکور انحام شد.
 
وی تغییر منشاء تأمین آب شرب، تغییر ساختار شبکه توزیع و تعبیه شیرتخلیه در مکان‌های مورد نیاز را از جمله دیگر اقداماتی ذکر کرد که برای جلوگیری از رخداد موارد آتی، صورت پذیرفته است.
 
مدیر امور ارومیه ضمن تشکر از مساعدت‌های آبفای شهری ارومیه در واگذاری دستگاه واتر جت، گفت: استفاده از رویکرد‌های نوین مدیریتی و اجرایی با توجه ویژه به ریسک موضوعات، می‌تواند در موارد مشابه، مفید و البته راهگشا باشد.
 
تغییر منشاء تأمین آب شرب، تغییر ساختار شبکه توزیع و تعبیه شیرتخلیه در مکان‌های مورد نیاز، از جمله دیگر اقداماتی است که جهت جلوگیری از رخداد موارد آتی، صورت پذیرفته است.
 
ساعتلو در پایان از صبر و شکیبایی روستائیان در همکاری با شرکت آب و فاضلاب روستایی در طول مدت انجام عملیات رفع مشکل، قدردانی کرد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: