به گزارش برنا آذربایجان غربی ،حسن کوماسی  مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی  در جلسه توجیهی ویدئو کنفرانسی که در خصوص نحوه تنظیم و شرایط پذیرش اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال ۱۳۹۸ و با حضور مسئولان این اداره کل تشکیل شد، با اشاره به اجرای مفاد ماده (۹۷) قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی مصوب ۱۳۹۴.۴.۳۱، مبنای رسیدگی و تشخیص مالیات عملکرد سال ۱۳۹۸ را اظهار نامه مالیاتی عنوان کرد و گفت: پذیرش درآمد مشمول مالیات و مالیات ابرازی مؤدی منوط به ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی است که بر اساس مقررات و اطلاعات واقعی و تنظیم شده باشد.
 
وی افزود: مؤدیان باید اطلاعات صحیح درآمد و هزینه خود را در اظهارنامه مالیاتیشان درج کنند چرا که این اطلاعات با بانک‌های اطلاعات مالیاتی سازمان امور مالیاتی تطبیق داده می‌شود و در صورتی که راستی اطلاعات اظهارنامه تسلیمی مؤدی تایید نشود، اظهارنامه مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد.
 
مدیرکل دستگاه مالیاتی استان تصریح کرد: در صورتی که مؤدی فعالیت اقتصادی خود را کتمان کرده باشد یا درآمد ابراز نشده‌ای از وی از طریق پایگاه‌های اطلاعاتی سازمان شناسایی شود، نام مؤدی در لیست مؤدیان پرریسک قرار می‌گیرد و ضمن اینکه درآمد ابرازی مؤدی مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد، سازمان بر اساس میزان فعالیت و اطلاعات به دست آمده برای وی «اظهارنامه برآوردی» صادر می‌کند.
 
کوماسی در ادامه از مؤدیان مالیاتی استان خواست مقدمات لازم جهت تهیه اظهارنامه‌های مالیاتی مبتنی بر اسناد و مدارک مثبته را قبل از آغاز زمان ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی عملکرد سال ۱۳۹۸، مورد اهتمام قرار دهند.
 
وی با اشاره به حذف شیوه رسیدگی علی الراس از نظام مالیاتی بر اساس اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۹۴.۰۴.۳۱ از قبول حداکثری اظهارنامه‌های مالیاتی عملکرد سال ۱۳۹۸ اشخاص حقیقی و حقوقی از سال آینده بدون رسیدگی علی الراس خبر داد.
 
وی افزود: با توجه به حذف ضریب علی الراس از سال آینده، تعیین سود و زیان مؤدیانی که بر اساس موتور ریسک سامانه سنیم، در گروه مؤدیان پرریسک قرار گرفته اند بر اساس رسیدگی به اسناد و مدارک آن‌ها انجام خواهد شدو چنانچه این مؤدیان اسناد و مدارک هزینه ا‌ی قابل ارائه نداشته باشند، قطعا درآمد مشمول آن‌ها بسیار فراتر از مبالغ سال‌های قبل تعیین خواهد شد.
 
کوماسی همچنین با اشاره به اهمیت و لزوم آگاهی مؤدیان مالیاتی در خصوص تغییر در نحوه تنظیم و شرایط پذیرش اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال ۹۸، بر نقش رسانه‌های جمعی استان در این زمینه تاکید کرد.

خبرنگار: علی غیور

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: