به گزارش برنا آذربایجان غربی این همایش به همت جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی و مشارکت دانشگاه ارومیه و همکاری اعضای کارگروه دانشجویی ستاد بزرگداشت دهه فجر و همزمان با ایام الله دهه فجر و بزرگداشت شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی ویژه اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاههای ارومیه با حضور مسئول نماینده ولی فقیه در سپاه آذربایجان غربی ، رئیس جهاد دانشگاهی استان و روسای دانشگاهها برگزار شد.
دکتر رستم زاده رئیس کمیته دانشجویی ستاد بزرگداشت دهه فجر استان و رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در این همایش اظهار کرد:با تدبر و تامل در زندگی شهید سپهبد سلیمانی می بینیم که مولفه ها و مدل شخصیتی و ابعاد فکری این شهید یک مدل و الگو و سبک زندگی خالص و آرمانی برای رسیدن به تعالی است.
دکتر رستم زاده با اشاره به اینکه هجرت از دنیا برای شهید سلیمانی با از دنیا رفتنی جز شهادت قابل تصور نبوده و نیست اظهار کرد:شهید سلیمانی نشان دادند با باور دینی و روحیه جهادی می توان به حرفه ای ترین تجهیزات و دانش نظامی و حتی غیرنظامی فائق آمد.
رئیس کمیته دانشجویی ستاد بزرگداشت دهه فجر استان ادامه داد:شهادت سپهبد سلیمانی به مثابه عطری بود که با شکستن مظروف و شیشه اش جامعه را معطر کرد و دنیا در تحیر تفسیر این معادله و پیامدها و آثار و برکات آن هنوز مبهوت است.
وی گفت:فرهنگ انتظار و روحیه جهادی به هم تنیده شده و عامل و رعب و وحشت استکبار در شکست سیاست هایشان است و ارائه ایده های از پیش شکست خورده ای چون معامله قرن ناشی از این ارعاب است.
مسئول کارگروه دانشجویی ستاد بزرگداشت دهه فجر آذربایجان غربی گفت:وقتی از رتبه بالای 50 در سال 2000 میلادی به رتبه 15 در حوزه رنکینگ علم و فناوری ارتقا پیدا می کنیم یقینا در بستر و سایه آرامش و امنیتی است که حاصل از رشادت های سردار سلیمانی و سربازان مکتبی این مرز و بوم بوده و با ایجاد یک فضای ذهنی آرام برای دانشمندان و فناوران کشور ایجاد شده است.
این استاد حقوق دانشگاه با اشاره به اینکه خط ترور وآتش در اطراف مرزهای کشور سوزان و شعله ور هر روز گسترش می یابد اظهار کرد:در چنین وضعیت پر التهاب، کشور ایران اسلامی پرصلابت در آرامش و امنیت جشن 41 سالگی خود را با اعمال شدیدترین و غیرمنصفانه ترین تحریم ها برگزار کرد و تحریمهایی که نه تنها جوهر حقوقی ندارد بلکه با معیارهای اصول کلی حقوق بین الملل هم همخوانی نداشته و حتی انها را نقض می کند و مبانی حقوقی را به جوهر سیاسی و مصلحت به غیرعادلانه ترین شکل ممکن و نقض حقوق بشر منقلب کرده است و اینهمه باز نتوانست در اراده مردم و عزم ملت ایران اسلامی در پایبندی و حمایت از انقلاب و جمهوری اسلامی ایران تاثیری داشته باشد.
وی ادامه داد:هر چند با تکیه بر همین عزم و اراده ملی و دانش، خودباوری و اعتقاد به ثروت فکری و بومی و جهادی کشورمان بر همه مشکلات موجود اقتصادی با تکیه بر آموزه های اقتصاد مقاومتی و تبدیل سریع مدل های مدیریتی و عملیاتی اقتصاد منبع بنیان بجای دانش بینان فائق خواهیم آمد.
رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی اظهار کرد:امروز ضرورت دارد تا دانشگاههای ما به سمت دانشگاه نسل سه و چهار حرکت بکنند و مسئولیت اجتماعی خود را در قبال جامعه ایفا کنند.
دکتر رستم زاده گفت:امروز باید شعار ارتباط صنعت و دانشگاه تبدیل به تعامل و تداخل موثر علمی صنعت و دانشگاه بشود و هیچکدام در رجوع به همدیگر منتظر هم نمانند چون رسالت دانشگاه نسل چهار در قبال جامعه صرفا محدود به اجرای بخشنامه های علمی آموزشی و توسعه ای وزارتی نیست و بر اساس مسئولیت اجتماعی ملی و منطقه ای باید جهادی عمل کرد و جهاد دانشگاهی پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری و مسئولان کشوری در این مسیر توسعه با چنین روحیه ای با کمترین سرمایه های مادی و بودجه نفتی ورود جهادی و موثر به حوزه ها و مشکلات جامعه با ادبیات بومی علمی و جهادی دارد.
وی اظهار کرد:شهید سلیمانی و سلیمانی ها با جهاد علمی در دانشگاه آماده اند در این عرصه نقش آفرینی حیاتی نمایند و قطعا کیفی ترین شیوه صدور انقلاب بر اساس اقتضای امروز بر اساس علم و فناوری صورت خواهد پذیرفت و مقام معظم رهبری بارها در دیدار با دانشگاهیان بر این نکته تاکید دارند.
رئیس جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی گفت:عدم حمایت و همگام نکردن دانش فناوری بومی کشور با توجه به تغییرات ثانیه ای مدرن فناوری دنیا با توجه به تاثیری که در حوزه های مختلف دارد گوی این بازار مهم استراتژیک را از دست فناوران بومی کشور خواهد ربود لذا باید از داشته های علمی و مراکز تحقیقاتی بومی کشور و استان با تمام توان حمایت کرد و ریسک اعتماد علمی و مدیریتی نسبت به آنها را بالا برد همان کاری که در دنیا اتفاق می افتد و در نهایت این تولید علم را به فناوری تبدیل کرده و میزان و راندمان ثروت آفرینی حاصله را نیز با تمام توان کیفی تر کرده و ارتقا داد.
حجت الاسلام عبدالرحیم نجفقلی زاده سرایی مسئول نماینده ولی فقیه در سپاه آذربایجان غربی نیز در این همایش ضمن توصیف شخصیت شهید سپهبد سلیمانی بابیان اینکه ایشان یک لحظه از یاد خدا غافل نشد‌ و و همواره بانیتی خالص برای رضای خدا کار می کرد، افزود: باید همه مسئولین و مردم تلاش کنند تا صفات برجسته سردار در وجودشان و اعمالشان و مدیریتشان نمود یابد.
وی با بیان اینکه شهید سپهبد سردار سلیمانی هیچ‌گاه به دنبال حفظ جایگاه دنیوی خود نبود، بلکه خالصانه برای خدمت به خلق تلاش می کرد، تصریح کرد: مسئولین باید این مهم را در سرلوحه کار خود قرار دهند.
حجت الاسلام سرایی با اشاره به توفیقات سردار سلیمانی در نابودی داعش و اقدامات او پس از انقلاب اظهار کرد: سردار سلیمانی با نابودی داعش هیمنه آمریکایی ها را شکست.
وی با بیان اینکه شهید سلیمانی افتخاری برای کشور است، افزود: شهادت سردار عزت و اقتداری افزون تر و دوباره به نظام و انقلاب بخشید و معادلات جهان را بهم ریخت که پس از گذشت ۴۰ روز از شهادت این سردار بزرگ اسلام، هنوز در دنیا و رسانه های مختلف با هر طرز فکری خصوص سردار صحبت می کنند.
نماینده ولی فقیه در سپاه شهدای استان با بیان اینکه امنیت امروز کشور را مدیون خون شهدایی امسال سردار سلیمانی هستیم تاکید کرد: باید راه و مسیر شهدا تداوم یابد و با پیروی از رهبر معظم انقلاب در مسیر انقلاب برای توسعه کشور تلاش شود.
وی با اشاره به دوران هشت سال دفاع مقدس،ضمن تاکید بر اینکه دفاع مقدس اوج مظلومیت انقلاب بود، تصریح کرد: متاسفانه آن گونه که باید خاطرات و واقعیت های جنگ و دوران دفاع مقدس در بین مردم به خصوص جوانان به درستی تبیین نشده است و در این بین عده ای درصدد هستند واقعیات دفاع مقدس را تحریف کنند.
حجت الاسلام سرایی با بیان اینکه منافقان همواره به دنبال تضعیف نظام و ارزشهای انقلاب هستند، تصریح کرد: لازم است واقعیت های دفاع مقدس در دانشگاه و حوزه های علمیه به درستی و منطبق با واقعیت تبیین شود.
وی با تاکید بر اینکه طبق نظریه مقاومت تنها راه در برابر آمریکا مقابله به مثل است، افزود: تنها راه، استراتژی و راهبرد نظام مقدس جمهوری اسلامی ایستادگی در مقابل استکبار جهانی، نهراسیدن و مقاومت در برابر دشمن در تمامی عرصه ها است چون آمریکا طینت خود را در همه عرصه ها نشان داده است.
مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه شهدا استان‌ با اشاره به قدرت نظامی ایران خاطر نشان کرد: امروزه ایران با دستیابی به سلاح ها و موشک های بالستیک نقطه زن رعشه بر اندام آمریکایی‌ها می‌اندازد و قدرت و تکنولوژی نظامی ایران امروزه به جهانیان به اثبات رسیده است.
وی با تاکید بر اینکه پیام دفاع مقدس "ما می‌توانیم" است، تصریح کرد: تا زمانی که مدیریت جهادی نباشد موفقیت حاصل نمی شود.
وی بااشاره به اهمیت قدس به عنوان اولین قبله مسلمانان عالم، و توجه به آن در قرآن افزود: توطئه استکبار در زمینه انتخاب قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، تلاش دشمن برای درگیری دنیای اسلام است لذا در این برهه باید مسلمانان با بیداری و آگاهانه در مقابله با این توطئه عمل کنند.
حجت الاسلام سرایی ادامه داد: آمریکا با طرح موضوع قدس در صدد دو پارچگی در وحدت مسلمانان بوده و وظیفه حداقلی ما حمایت از تدابیر مقام معظم رهبری و مقاومت در برابر دشمنان مسلمین است.
وی با اشاره به جنگ 33 روزه لبنان با رژیم صهیونیستی و نمونه های مشابه در طول تاریخ با تاکید براینکه امروزه ثابت شده است آمریکا بسیار شکست پذیر شده است، اظهار کرد: در حالی که آمریکا و رژیم صهیونیستی تصور میکردند بسیار قدرتمند هستند حزب الله مقابل هیمنه صهیونیستی ایستاد و جنگید و آنها را مستاصل کرد.
مسئول نمایندگی ولی فقیه در سپاه شهداء آذربایجان غربی ادامه داد: آمریکا باید بداند دیگر دوران بزن و در رفتن تمام شده است و شهرکهای موشکی ایران فتوشاپ نیست بلکه ایران اگر اراده کند می تواند هر کاری با دشمنان متخاصمش بکند.
ارائه برنامه های فرهنگی و پخش کلیپ از سایر برنامه های حاشیه ای این همایش بود.

خبرنگار: علی غیور

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: