به گزارش برنا آذربایجان غربی،غلامعلی مرادی  معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در جلسه‌ای که بدین منظور در دفتر معاونت برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شد  اظهار کرد: با توجه به سابقه دیرینه فعالیت کشاورزی و منابع طبیعی در استان، بهره برداران و کشاورزان براساس دانش بومی و اطلاعات منطقه ای، روش‌های متعددی را برای مقابله با خشکسالی و کم آبی استفاده نموده اند که در این میان دانش بومی می‌تواند به عنوان ابزاری مهم در برنامه ریزی توسعه و مدیریت منابع پایه به کار گرفته شود.
 
مرادی با بیان اینکه آذربایجان غربی یکی از استان‌های مخاطره آمیز در بخش کشاورزی است، تصریح کرد: دستاورد‌های پژوهشی محققان و تجارب بومی قابل استناد کشاورزان، کارشناسان و تشکل‌های بخش کشاورزی در خصوص مبارزه با آفات، خطرات سرمازدگی، خشکسالی، سیل و ... باید در قالب بانک اطلاعاتی جمع آوری شود.
 
وی گفت: به منظور دسترسی آسان و برنامه ریزی جامع‌تر برای کاهش آسیب‌های ناشی از مخاطرات بخش کشاورزی، در این بانک اطلاعاتی داده‌ها و مشخصاتی از قبیل زمان، مکان، شرایط اقلیمی محل اجرا، روش مبارزه و میزان اثر بخشی در کاهش خسارت زایی و سایر موارد باید مشخص و تبیین شود.
 
مرادی اضافه کرد: استفاده از تجارب بومی موجب کاهش آسیب‌های ناشی از بلایای طبیعی شده و فرایند پیشگیری و آمادگی در برابر مخاطرات طبیعی و نیز مقابله با آن‌ها را بهبود خواهد بخشید. همچنین در صورت تلفیق با دانش مدرن، ارتقای کارایی دانش مدرن را نیز به دنبال خواهد داشت.

خبرنگار: علی غیور

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: