به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، محمد آرمند دانشیار برنامه‌ریزی درسی سازمان مطالعه و تدوین کتب دانشگاهی گفت: این ویروس باعث ایجاد فرصت‌ها و همچنین تهدید‌هایی در حوزه آموزش عالی شده است. شیوع این بیماری موجب شده به سمت ابزار‌ها و رسانه‌هایی برود که باید پیش از این به طرف آن‌ها می‌رفتیم هر چند کار‌هایی در حوزه مجازی شده بود.

آرمند تصریح کرد: شیوع کرونا سبب شد، آموزش عالی به صورت خیلی جدی در زمینه آموزش مجازی قدم بردارد و این اقدامات قطعاً در آینده می‌تواند فرصت‌های بسیار خوبی برای آموزش‌های گسترده‌تر و متفاوت به ویژه از مسافت‌های دور ایجاد کند.

دانشیار برنامه‌ریزی درسی سازمان مطالعه و تدوین کتب دانشگاهی درباره فرصت‌هایی که آموزش مجازی به واسطه کرونا ایجاد کرده است اظهار کرد: یک دانشجویی که در شهر بسیار دوری قرار دارد، از طریق آموزش مجازی می‌تواند تمام نیاز‌های خود را بدون سفر به مقصد دانشگاه برطرف کند و آموزش لازم را ببیند.

آرمند از ضرورت تقویت زیرساخت‌های آموزش از راه دور و مجازی در تمام پایه‌ها به ویژه آموزش عالی گفت و اظهار کرد: این مسئله از سال‌ها قبل در جهان آغاز شده است و دانشگاه‌های معتبر جهان مانند آکسفورد و کمبریج برخی از درس‌های خود را به صورت ابزار‌های الکترونیکی تهیه و ارائه کردند. در این راستا سایت‌هایی وجود دارند که این دورس را حمایت می‌کنند. به این شکل یک دانشجو از یک کشور دیگر می‌تواند به راحتی در دوره‌های دانشگاهی شرکت کند.

دانشیار برنامه‌ریزی درسی سازمان مطالعه و تدوین کتب دانشگاهی در ادامه از تداوم استفاده از آموزش از راه دور خبر داد و بیان کرد: در آینده حتی در صورتی که کرونا نیز برطرف شود، جهان با توجه به اینکه به سمت آموزش از راه دور رفته است، شاهد استفاده مستمر از این ابزار‌ها و شیوه‌ها خواهیم بود، اما این کاربرد‌ها در جای خود خواهد بود؛ برای دروس عملی و بعضی از درس‌های خاص، حتماً باید حضور فیزیکی صورت بگیرد.

وی آموزش مجازی را یک مکمل برای دروس آموزش عالی دانست و عنوان کرد: در آینده و در دوران پسا کرونا نیز می‌توانیم از ابزار‌های مجازی برای تقویت آموزش استفاده کنیم و باید به این سمت حرکت کنیم. مسئولین نیز باید در این راستا برنامه‌ریزی کنند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: