به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، مهراله رخشانی مهر در گردهمایی مشترک مدیران کل آموزش و پرورش و مدیران کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس که با حضور وزیر آموزش و پرورش و به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: نگاه وزیر آموزش و پرورش نسبت به سازمان نوسازی و بخش مشارکت های مردمی و خیرین مدرسه ساز و تامین اعتبار پروژه های مشارکتی، نگاهی ویژه و مثبت بوده و از این بابت بسیار سپاسگزاریم.

رخشانی مهر مهمترین موضوع مورد انتظار استان ها را بحث تامین اعتبارات ویژه سازمان نوسازی برای استان ها دانست و گفت: در سال 1396 اعتبارات ویژه تخصیص داده شده به استان ها 840 میلیارد بوده که تقریبا توانستیم470 میلیارد تومان را در آن سال تخصیص بگیریم.

وی افزود: با پیگیری های انجام شده و مساعدت دولت، سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی این اعتبارات در سال 1399 فقط در پیوست اول قانون بودجه کشور به ۴هزار و۸۰۰میلیارد تومان رسیده و اگر سایر ظرفیت های قانون بودجه را به این مبلغ اضافه کنیم می توان گفت که ظرفیت های بودجه در حوزه مدرسه سازی به حدود ۶هزار۸۰۰میلیارد تومان رسیده است.

وی با اشاره به اینکه این اعتبارات بر اساس شاخصه های بررسی شده سالیانه در استان ها توزیع می شود تا برای مدرسه سازی هزینه شود، گفت: هیچ مبلغی از این هزینه ها در داخل ادارات و سازمان باقی نخواهد ماند و تمام اعتبارات به استان برای مدرسه سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس در خصوص مشارکت خیرین مدرسه ساز گفت: تخصیص اعتبار در ردیف خیرین ۳هزار و۳۵۰میلیارد تومان است که هزار میلیارد تومان آن در ردیف های متفرقه بوده و هزار و۹۰۰میلیارد تومان تخصیص نقدی به ما تعلق گرفت و برای هزار و ۴۰۰میلیارد تومان باقی مانده هم دستور رئیس سازمان برنامه و بودجه گرفته شده و در دست اقدام است.

رخشانی مهر از راه اندازی سامانه آجر به آجر برای جذب مشارکت های مردمی خبر داد و گفت: برای جلب اعتماد بیشتر خیرین و همچنین جذب بیشتر خیرین در مدرسه سازی سامانه ای را در بخش مشارکت های مردمی به صورت پایلوت در استان قم راه اندازی کردیم که تا امروز ۲۸۱میلیون تومان کمک های نقدی مردمی توسط سامانه آجر به آجر جمع آوری شده است و باید تمام این کمک های دریافتی صرفا ساخت مدرسه سازی شود.

وی در خصوص تغییر نام برخی مدارس خیری گفت: در برخی موارد دیده شده که با خیر قراردادی نوشته شده است و طبق قرارداد مدرسه به نام خیر مدرسه ساز نامگذاری شده که متاسفانه بعد از پایان کار نام مدرسه تغییر پیدا می کند و این باعث عدم اعتماد و دلخوری خیران می شود؛ لذا از مدیران کل تقاضا داریم در این مورد دقت کنند.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس ضمن تاکید بر نگهداری و مراقب مدارس خیری از پس از اتمام ساخت گفت: براساس دستورالعمل های ارسالی به استان، تعمیرات و نگهداری مدارس خیرساز به مدیران کل استان سپرده شده است، لذا توصیه می کنیم تعمیرات جزئی را کوچک نشمارند تا درگیر مشکلات بزرگتر در این مدارس نشویم.

وی از طراحی سامانه ای برای مکان یابی مدارس در استان ها خبر داد و گفت: این کار در برخی استان ها شروع شده و امیدواریم بتوانیم با همکاری مدیران کل طبق آنچه در بسته تحولی نوسازی آمده است، مکان های مناسب برای ساخت مدارس را شناسایی به خیرین معرفی کنیم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: