به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، محسن حاجی میرزایی به مناسبت هفته گرامیداشت دولت با اشاره به اینکه رتبه بندی فرهنگیان از دغدغه‌های جامعه فرهنگی کشور است، گفت: فرهنگیان نیز علاقه‌مند بودند همانند دانشگاهیان متناسب با صلاحیت‌های حرفه‌ای و تخصصی خود در درجات مختلف طبقه بندی شوند.

وی افزود: در دانشگاه استاد، استادیار و دانشیار داریم اما معلم یک واژه منحصر بوده و معلمان هم سوابق و تجربیات آموزشی و تحصیلاتی متفاوتی دارند؛ لذا انتظار دارند که این موارد در موقعیت شغلی آنها لحاظ شود و البته این یک خواسته مهم و برحقی است که هم قانون بر آن تصریح کرده و هم در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش مورد تأکید قرار گرفته است.

وزیر آموزش وپرورش با اشاره به آئین نامه رتبه بندی مصوب هیئت وزیران گفت: بر اساس این آیین نامه معلمان و همه شاغلان رسته آموزشی در آموزش و پرورش متناسب با صلاحیت‌های عمومی، حرفه‌ای و اختصاصی خود در رتبه‌های یک تا پنج قرار می‌گیرند و متناسب با رتبه خود از مزایای متفاوتی استفاده خواهند کرد که البته این آیین نامه در پاسخ به مطالبات فرهنگیان از مهرماه سال ۹۸اجرایی شد.

وی با اشاره به افزایش بیش از ۶۵درصدی حقوق فرهنگیان از مهر ۹۸تا خرداد ۹۹متذکر شد: برخی فرهنگیان از ما گلایه می‌کنند که حقوق شاغلان بقیه دستگاه‌ها هم اضافه می‌شود اما خیلی رسانه‌ای نمی‌شود؛ اما برای ما فرهنگیان اعلام می‌شود. این حرف درستی است اما این موضوع همیشه به عنوان مطالبه از ما پرسیده می‌شود و ما هم ناگزیر به پاسخ هستیم.

پیشرفت 30 تا 90 درصدی طرح مسکن فرهنگیان

وزیر آموزش وپرورش درباره طرح مسکن فرهنگیان گفت: به فرهنگیان سراسر کشور اعم از شاغل و بازنشسته فراخوان دادیم که هر کسی واجد شرایط خانه‌دار شدن است ثبت نام کند که۳۲۰هزار نفر ثبت نام کردند. وزارت راه و شهرسازی شرایط ۷۵هزار نفر از فرهنگیان را تأیید کرد و البته بررسی‌ها ادامه دارد و ممکن است تعداد دیگری به این جمع اضافه شوند.

وی با اشاره به مشخص شدن مکان و شهر واحد مسکونی حدود۲۰هزار نفر از ثبت‌نام کنندگان عنوان کرد: بین۳۰تا ۹۰درصد این واحدها هم احداث شده و به من نوید داده‌اند که تعداد ۵۰۰واحد را پایان سال ۹۹تحویل دهند.

اولویت طرح مسکن فرهنگیان با بازنشستگان، زوج‌ها و زنان سرپرست خانواده فرهنگی است

حاجی میرزایی از اختصاص ۴هزار میلیاردتومان وام کم بهره به فرهنگیان توسط بانک ملی خبرداد و افزود: به هر فرهنگی که قصد شرکت در  طرح مسکن را داشته باشد ۵۰میلیون تومان و به زوج فرهنگی دو وام تعلق می‌گیرد و البته اولویت ما بازنشستگان، زوج‌های فرهنگی و زنان سرپرست خانوار و بعد بقیه فرهنگیان هستند.

وزیر آموزش وپرورش با اشاره به افزایش تعداد خدماتی که مشمول بیمه فرهنگیان می‌شوند گفت: علاوه براین، تعداد مراکز ارائه کننده خدمات درمانی را افزایش و زمان پرداخت هزینه درمان به مراجعه کنندگان را هم به یک هفته کاهش دادیم.

واکنش آموزش و پرورش از نظر سرعت، کیفیت و تنوع واکنش قابل قبول بود

حاجی میرزایی در بخش دیگر این گفتگو، با بیان اینکه کرونا بزرگترین وقفه آموزشی را در دنیا ایجاد کرد، افزود: طبق اعلام یونسکو، بیش از یک میلیارد نفر از تحصیل و رفتن به مدرسه یا دانشگاه محروم شدند اما ما با روش‌های متعدد و شعار "مدرسه تعطیل است آموزش تعطیل نیست" آموزش‌ها را ادامه دادیم.

وی کارنامه جمهوری اسلامی ایران از حیث سرعت، کیفیت و تنوع واکنش نسبت به کرونا را قابل قبول خواند و گفت: ما کمتر از یک هفته پس از تعطیلی مدارس شروع به آموزش‌های زنده تلویزیونی کردیم و حدود ۲هزار برنامه آموزشی ارائه شد.

وزیر آموزش وپرورش با بیان اینکه شبکه "شاد " به عنوان شبکه بومی، سراسری و تعاملی در ابتدا اشکالاتی داشت یادآورشد: بیش از11،5  میلیون دانش آموز، مدیران و معلمان و ۲میلیون نفر از اولیای دانش آموزان به این شبکه پیوستند.

همه دانش آموزان از آموزش‌ها در سال تحصیلی آینده بهره‌مند خواهند شد

حاجی میرزایی گفت: در روزهای پایانی سال به دانش آموزانی که به شبکه آموزش و شبکه شاد دسترسی نداشتند بسته‌های آموزشی تحویل دادیم و در روستاهای کم جمعیت ۱۱استان هم آموزش‌ها حضوری برگزار شد و دانش آموزانی هم که اشکال درسی داشتند به مدارس مراجعه می‌کردند.

وی با اشاره به آغاز سال تحصیلی از ۱۵شهریور در سراسر کشور اظهارکرد: اصل بر این است که هر جا امکان دارد کلاس‌ها حضوری برگزار شود، از این رو کلاس‌های درس در ۳۵درصد از مدارس کشور که زیر۵۰نفر دانش آموز دارند با رعایت پروتکل‌ها حضوری برگزار می‌شوند، کلاس‌های با جمعیت بیشتر دانش آموزان را هم زوج و فرد می‌کنیم اما برای مواردی که امکان برگزاری کلاس حضوری نباشد برنامه‌های درسی را از تلویزیون ارائه خواهیم کرد.

وزیر آموزش و پرورش با اعلام اینکه تمام مدارس ما در ابتدای شهریورماه به شبکه ملی اطلاعات وصل می‌شوند، گفت: برای پهنای باند هم اعلام نیاز کردیم و قول دادند که تامین شود.

حاجی میرزایی در پایان گفت: هیچ دانش آموزی نباید از تحصیل محروم شود؛ لذا هیچ الزامی برای استفاده از بستر مجازی و گوشی هوشمند نیست و ما موظفیم که آموزش‌ها را به طرق مختلف ارائه کنیم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: