به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا ،حجت الاسلام علی عسکری در جلسه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان با اشاره به استفاده از توان و ظرفیت بانوان در تحقق اهداف اقتصادی جامعه گفت :استفاده از تمام ظرفیت هاست به خصوص ظرفیت انسانی نظام و به ویژه استفاده از ظرفیت جوانان، نخبگان، اساتید و حتی ظرفیت بانوان برای تحقق اهداف و دست یافتن به اقتصاد مقاومتی یک ضرورت اجتناب ناپذیر محسوب میگردد .

 

وی به پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب مبنی بر اهمیت و اولویت اقتصاد اشاره کرد و اضافه کرد : با توجه به توصیه و تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر حل مشکلات اقتصادی ، به طور طبیعی با حل این مشکلات بسیاری از آسیب ها و مسائل اجتماعی ، اخلاقی و فرهنگی نیز مرتفع خواهد شد

 

علی عسکری اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب در همین رابطه به موضوع گشایش اقتصادی، فردی و جمعی تاکید کردند و از همین جهت نیاز نخست کشوررا اقتصاد دانستند و در پیامی به نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز دو اولویت اقتصاد و فرهنگ را از وظایف مهم نمایندگان دانستند که در قانون گذاری و نظارت، خانه ملت باید این دو اولویت را منظور نظر قرار دهند.

 

وی خاطر نشان کرد: تحقق عینی این شعار در حوزه اقدام و عمل علی القاعده صرف نظر از رهنمودها و تاکیدهای گذشته، از ما یک برنامه های ویژه ای را طلب می کند.

 

علی عسکری ابراز کرد: در وهله نخست رعایت اخلاق است که اخلاق جمعی، فردی، حرفه ای، عمومی و به ویژه اخلاق سیاسی و رعایت وجدان کاری، انضباط اجتماعی، همه را باید مبنای نظر قرار دهیم.

 

معاون امور مجلس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ریشه کم کاری ها و نا بسامانی های اقتصادی و مفاسد و باند بازی ور فتارهای ناسالم به رعایت اخلاق و التزام به قانون بر میگردد و شکوفایی اقتصادی کشورهای پیشرفته به همین مباحث رعایت اخلاق اجتماعی ووجدان کاری مربوط می شود که ما باید با بازنگری نسبت به گذشته آنها را رعایت کنیم.

 

معاون امور مجلس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: رهبرمعظم انقلاب به اقتصاد مقاومتی مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان تاکید کردند و بر همین اساس ما باید تا پایان برنامه 20 ساله، 50 درصد از تولید ناخالص ملی کشور را از فعالیت های دانش بنیان تامین کنیم که بر اساس این افق مسئولیت مهمی به عهده دانشگاهیان است، به خصوص دانشگاه آزاد اسلامی که در واقع مصداق عینی اصل 44 قانون اساسی است.

 

علی عسکری به تدوین کتابی به قلم آیت الله هاشمی رفسنجانی با عنوان اقتصاد اسلامی اشاره و اضافه کرد: در این کتاب که توضیح مواضع تفصیلی حزب جمهوری اسلامی تاکید شده که اقتصاد اسلامی اقتصادی کاملا ترکیبی است و اصل 44 قانون اساسی نیز همین را می گوید.

 

وی ابراز کرد: در همان اوایل امام خمینی(ره) فرمودند اصل 44 قانون اساسی یعنی آنکه کاری را که مردم می توانند انجام دهند، دولت انجام ندهد و آنکاری را که از مردم ساخته نیست و ازدولت بر می آید، دولت انجام دهد.

 

علی عسکری بیان کرد: دعوای برخی از افراد با تفکرات سوسیالیستی و دولتگرا با رهبر معظم انقلاب، بر سر این بوده که رهبر معظم تاکید بر اصل 44 و استفاده از بخش خصوصی داشت.

 

نماینده رییس دانشگاه آزاد اسلامی در هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان گفت: در آن زمان حتی با راه اندازی یک مدرسه و دبستان غیر دولتی مخالفت می شد با تفکری که بر دولت حاکم بود جنگ هم مزید بر علت شد و ادامه یافت و در نتیجه اقتصاد دولتی، اقتصاد نفتی و رانتی ادامه پیدا کرد تا اینکه وضعیت اقتصادی اینگونه نابسامان شد.

 

وی ادامه داد:با این حال ما خوشحال هستیم که دانشگاه آزاد اسلامی در این فرآیند با درایت و کمک امام راحل تاسیس شد و اکنون اولویت اول دانشگاه بر اساس رهنمود رهبری ، اقتصاد دانش بنیان است.

 

علی عسکری خاطر نشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی امروز افتخار دارد که آموزش بیش از نیمی از فارغ التحصیلان کشور، مسئولیت حدود 60 درصد ازتوسعه تحصیلات تکمیلی را بر عهده دارد . به کارگیری 70 هزار عضو هیات علمی، نیمه وقت و عضو مدعو و اشتغال به تحصیل در هر سال یک میلیون و 700 هزار دانشجو و اجرای طرح سامانه آزمایشگاه همکار با 11 هزار کارگاه و آموزشگاه و آزمایشگاه در کارنامه خود ثبت کرده است.

 

معاون امور مجلس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: تاسیس و راه اندازی قریب به 100 مرکز رشد واحدهای فناوری، احداث بیش از 11 میلیون متر مکعب فضای آموزشی مسقف و بیش از 20 میلیون متر مکعب ساخت و ساز اعم از ساختمان، فضای مسقف و محوطه از دیگر موفقیت های این دانشگاه به شمار می رود در عین حال همه این مسائل گویای این است که ما اصل 44 را نصب العین خود داشته و داریم.

 

وی تاکید کرد: اگر دقت کنیم با بیش از پنج میلیون و 600 هزار فارغ التحصیلی که این دانشگاه دارد، تقریبا بیش از نیمی از فارغ التحصیلان کشور بعد از انقلاب به دانشگاه آزاد اسلامی مربوط است.

 

علی عسکری اظهار کرد: از نظر الگو سازی برای آموزش عالی در داخل و خارج این دانشگاه عالی نماد عینی یک دانشگاه مردم بنیان و بزرگترین دانشگاه حضوری دنیا و جهان محسوب می شود و این دانشگاه امروز یک دانشگاه مردمی در منطقه و بین برخی کشورها قابل توجه و مد نظر است.

 

معاون امور مجلس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: اقتصاد ترکیبی الگوی اقتصادقانون اساسی کشور است و این را در مقطعی یاران امام در قانون اساسی مطرح کردند در حالیکه اقتصاد کمونیستی شرقی و سرمایه محور غربی بر دنیا حاکم بود وآنها امروز به باور اقتصاد ترکیبی ای که در قانون اساسی ایران ذکر شده است، رسیده اند.

 

وی تصریح کرد: ما از نظر مبنای عمل و اقداماتی که باید در حوزه اقتصاد می داشتیم از آن الگوی مصوب مورد نظرامام فاصله گرفته ایم و الان باید این نقیصه و شرایط را متحول کنیم و به اقتصاد مقاومتی و اقتصاد مقاومتی مبتنی دانش بنیان با رسالت ماموریتی که برای خودمان قائل هستیم وبایددانشگاه هایمان ماموریت محور باشند .