به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، نادر جعفرنیا دابانلو در ارتباط با این طرح گفت: خروپف اساساًصدای ناهنجاری است که بر اثر اختلال در تنفس هنگام خواب بوجود می آید. خروپوف موضوعی تقریباً شایع در بین مردم است که امری نا خوشایند به حساب می آید. موارد حاد خروپف ((آپنه تنفسی)) نامیده می شود که در برخی موارد حتی موجب مرگ افراد شده است.

 

وی افزود: هنگام خواب جاذبه جهت فشار آوردن روی تمام بافت های بدن عمل می کند اما بافت های گلو نسبتاً نرم و شل هستند، بنابراین جاذبه سقف دهان، زبان کوچک و زبان را به سمت عقب فشار می دهد، این مسئله راه هوایی را تنگ تر می کند در نتیجه ایجاد تلاطم در جریان هوا، ارتعاش کام و زبان کوچک، خروپف را به وجود خواهد آورد.

 

جعفرنیا با بیان اینکه اگر فردی که دچار خروپف است، در هنگام خواب توسط فرد دیگری با ملایمت و لطافت بچرخد یا تغییر مکانی داده شود بافتهای فرد بیمار از حالت استراحت خارج شده و خروپف شخص قطع می شود، ادامه داد: بالشت ضد خروپوف طراحی شده در واحد علوم و تحقیقات با تغییر زاویه سر بیمار راه تنفس وی را باز کرده و مانع از خروپف او می شود.

 

وی اضافه کرد: این شیوه هیچ گونه ضرری نداشته و خود بیمار نیز بدون اینکه از خواب بیدار شود دیگر خروپف نمی کند. در واقع این بالش به جای دادن پالس الکتریکی یا امواج مغناطیسی به فرد، به روش سنتی زاویه سر فرد بیمار را به نحوی عوض می کند تا راه هوایی برای تنفس او باز شده و دیگر خروپف نکند.

 

این عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات با بیان اینکه بالشت ضد خروپف در سه مرحله تشخیص صدا، پردازش آن و اعمال تغییرات روی بالشت عمل می کند، تصریح کرد: بخش تشخیص صدا شامل میکروفون و تقویت کننده است. در این بخش صدای محیط ضبط شده و به واحد پردازش ارسال می شود که در آنجا مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد.

 

وی افزود: پس از آنالیز صدا در بخش پردازش، صدای خروپف تشخیص داده شده و فرمان برای ایجاد تغییر زاویه در بالشت هم سو با شرایط فیزیولوژیکی بدن شخص بیمار ارسال می شود. این فرآیند تا زمانی که شخص خروپف می کند، ادامه می یابد.