به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا؛ مرتضی رئیسی در نشستی که با حضور وزیرآموزش و پرورش و مدیران حوزه ستادی سازمان نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس و در ساختمان این سازمان برگزارشد ؛ ازحذف کامل کلاس های خشتی و گلی در کل کشور تا پایان دولت یازدهم خبر داد و اظهارکرد : 12 هزار کلاس درس در قالب 2 هزار و 500 پروژه و زیر بنای 2 میلیون و 400 هزار مترمربع تا آخر دولت تدبیرو امید احداث خواهد شد .

رئیس سازمان نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس تصریح کرد : طی سه سال اخیر 4 هزار و 817 پروژه عمرانی با 27 هزار و 811 کلاس درس و زیر بنای 3 میلیون و 871 هزار و 881 متر مربع احداث شده است و سرانه فضای آموزشی به ازای هر دانش آموز از 4 و هشتادوشش درصد به 5 و هفت دهم درصد افزایش پیدا کرده است .

وی استانداردسازی مدارس را از دیگر کارهای سازمان نوسازی ،توسعه و تجهیز مدارس دانست و افزود : اختصاص 20 درصد از 10 درصد عوارض گرفته شده ازگاز مصرفی برای استاندارد سازی سامانه گرمایشی و سرمایشی مدارس با اولویت مدارس روستاها ، تجهیزات آموزشی و کمک آموزشی مدارس و هنرستان ها از دستاوردهای خوب این دولت است که نتیجه قوانین مصوب در دولت تدبیر وامید است .

رئیسی خاطرنشان کرد: با شروع به کار دولت تدبیر وامید سعی کردیم پروژه های نیمه تمام رابا کمک بخش خصوصی تکمیل کنیم ودراین راستا تعهدات خیرین مدرسه ساز از 651 میلیارد تومان در سال 92 به 785 میلیارد تومان در سال 95 افزایش یافته است .

وی از انعقادتفاهم نامه هایی با سایر نهادهای خارج ازآموزش وپرورش خبرداد که تا میزان قابل قبولی عملیاتی شده واز مهمترین تفاهمات می توان به قرارداد ساخت1000 باب مدرسه توسط بنیاد برکت اشاره کردکه تاکنون 585 باب مدرسه را احداث و دراختیارآموزش و پرورش قرار داده است و تا پایا ن سال نیز 200 پروژه نیمه تمام را تکمیل وبه بهره برداری خواهدرساند.

رئیسی همچنین از انعقاد تفاهم نامه با بنیاد مستضعفان برای ساخت 1000کلاس درس در مناطق مرزی ومحروم، وهمچنین تفاهم نامه بازسازی 300 کلاس درس در روستاهای محروم با مشارکت قرارگاه سازندگی سپاه خبر داد و افزود : این بازسازی با مشارکت 50 درصدی سپاه صورت خواهد گرفت .

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس از برگزاری اولین کنگره مجامع خیرین مدرسه ساز سراسر کشور خبرداد و اظهارکرد: تلاش می کنیم سمت و سوی فعالیت های خیرین را به مناطق محروم سوق دهیم .

وی افزود: ارتقای کیفیت نیروی انسانی در سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس در دستورکار بوده و دراین خصوص افزایش نیروهای فنی و کاهش نیروهای پشتیبانی و همچنین تقویت نیروی انسانی استان ها ازجمله اقدامات بوده است، وکاهش نیروهای حوزه ستادی از 246 نفر به 167 نفرنیز در راستای صرفه جویی و کوچک سازی سازمان بوده است.

رئیسی گفت: سهم ما دربودجه 95 ، یک هزار و 600 میلیارد تومان است که عمده آن در بخش ایمنی مدارس هزینه خواهد شد که البته تا کنون این بودجه تخصیص نیافته است و تلاش ما برای تخصیص آن ادامه دارد .

رئیس سازمان نوسازی از تخصیص اعتبارات ویژه برای استان های محروم خبر داد و افزود: 10 تا 12 درصد اعتبارات استانی صرف خرید تجهیزات می شود و تلاش ما همواره بر بهینه سازی هزینه ها بوده است،وتدوین ضوابط مقاوم سازی برای کاهش هزینه های اختصاصی طرح ها و همچنین هزینه های مطالعاتی در راستای اقتصاد مقاومتی بوده است .

وی برگزاری بیش از 300 جشنواره با حضور خیرین مدرسه ساز در هر سال، استفاده از انرژی های نوین ، به ویژ انرژی خورشیدی ، توجه به معماری ملی واضافه شدن نظارت معماری مدارس ایرانی از امسال  به سیستم نظارتی قبل، وهمچنین ارزیابی ونظارت بر اجرای پروژه های عمرانی را  ازدیگر فعالیت های سازمان نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس دانست و افزود: مهمترین کار ما در خصوص سندتحول ،تصویب زیر نظام تجهیزات وفضا بودواین در حالی بود که از بین زیر نظام ها تنها زیر نظام برنامه درس ملی تصویب شده بود که با پیگیری هایی که داشتیم شورای عالی آن را تصویب کرد وما در تدوین ضوابط و نشریات، 3 نشریه را به تصویب مراجع ذیصلاح رسانده ایم و 2 نشریه نیز تا پایان سال به تصویب خواهد رسید .

رئیسی تصریح کرد: هرگونه ساخت وساز حتی توسط بخش خصوصی باید طبق ضوابط نشریات  مصوب صورت گیرد.