به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا،  در این همایش دکتر بهرام خوشنویسان رئیس دانشگاه صنعتی قم  ضمن خیر مقدم به حضار گفت: امیدوارم برگزاری چنین همایش هایی در سطح کشور تداوم و استمرار داشته باشد، چرا که این همایش در گسترش 2 شاخه درهم تنیده فیزیک و ریاضی در سطح ملی نقش موثر و به سزایی دارد.

وی با تاکید بر توانمندی و ظرفیت های علمی استان قم در رشته های گوناگون گفت: این همایش دومین همایش ملی و علمی است که  توسط دانشگاه صنعتی قم در استان قم برگزار می شود و سال گذشته دومین همایش ملی مهندسی خاک و پی در رشته مهندسی عمران به میزبانی این دانشگاه برگزار شد.

 دکتر خوشنویسان افزود: استان قم با توجه به نزدیکی به قطب های علمی کشور؛ اصفهان و تهران، امکان برگزاری چنین همایش هایی را دارد و این امر در ارتقای سطح دانش استان نقش موثری دارد.

 دکتر شاهین روحانی رئیس انجمن فیزیک ایران نیز گفت: فیزیک ریاضی به توسعه روش های ریاضی برای حل مشکلات کاربردی موجود در فیزیک اشاره دارد. فیزیک ریاضی استفاده از ریاضیات برای حل مشکلات موجود در فیزیک و توسعه روش های ریاضی مناسب برای چنین مسائل کاربردی و فرموله کردن نظریه های فیزیکی است. در حقیقت شاخه ای از ریاضیات کاربردی است که با مسائل فیزیکی سر و کار دارد.

 در ادامه دکتر انوشه لطیفی دبیر علمی نخستین همایش فیزیک ریاضی ایران خاطرنشان کرد: 180 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده بود که با نظر هیئت داوران، این مقاله ها مورد بررسی قرار گرفت که در پایان 90 مقاله برای ارائه به این همایش انتخاب شد.

 دکتر لطیفی با بیان این که به خاطر محدودیت زمانی همه مقاله ها امکان ارائه شفافی در این همایش را نداشت، اظهار داشت: امیدوارم این همایش  که با استقبال خوبی از سوی اندیشمندان این رشته در سطح کشور برخوردار بوده است ،ادامه دار باشد.

دبیر علمی نخستین همایش فیزیک ریاضی ایران افزود:با توجه به اهمیت رشته فیزیک ریاضی تلاش شد تا فعالیت های علمی استادان برگزیده این رشته در دنیا و استادان برجسته در ایران به دانشجویان و پژوهشگران فعال در این رشته ارائه شود.

 دکتر لطیفی با بیان این که از سراسر کشور پژوهشگران رشته فیزیک ریاضی در این همایش مقاله ارائه  داده بودند ،اعلام کرد: سه مقاله برتر این همایش در یکی از مجله های معتبر علمی کشور آلمان منتشر می شود.

وی افزود: در حاشیه برگزاری این همایش ، یک تور زیارتی و گردشگری برای شرکت کنندگان برگزار شد که شرکت کنندگان علاوه بر زیارت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) و حضور در مسجد مقدس جمکران از مکان های تاریخی قم هم چون خانه یزدان پناه و تیمچه فرش شهر قم نیز بازدید کردند.

گفتنی است در این همایش عادل رضایی اقدم، نقی بهزادی، سید علیرضا اشرفی، انوشه لطیفی و صادق یاری از استادان و پژوهشگران دانشگاه در رشته فیزیک ریاضی از ایران و پرفسور فرانچسکو کالوجرو از دانشگاه رم ایتالیا و دکتر آنتینیو دگاسپریس از کشور فرانسه مقاله های خود را در این زمینه به زبان انگلیسی ارائه کردند.