به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، وی در خصوص عنوان این پروژه گفت :با تاکید بر سال ها تجربه سنتز ترکیبات ضد سرطان بر پایه پالادیوم پلاتین و مطالعات وسیع بر خواص ضد سرطانی آنها، چند سال است بر سنتز این دسته داروهای کلینیکی مورد استفاده در شیمی درمانی متمرکز شدیم، دلیل انتخاب این عنوان برای پروژه این بود که کربوپلاتین یا پاراپلاتین دارویی آنتی نئوپلاستیک بوده و در درمان طیف وسیعی از سرطان ها از قبیل کارسینومای تخمدان، پستان، رحم، مثانه، ریه و بیضه تجویز می شود .

دکتر اسلامی هدف از انجام این پروژه را دست یابی به دانش فنی این دارو و بومی سازی ساخت آن در کشور اعلام کرد و گفت : در این پروژه دارو با خلوص بالا که بتواند استانداردهای سازمان غذا و دارو را به خوبی پاسخ دهد و نیز بهینه سازی آن و به حداقل رساندن هزینه ساخت آن در کشور از جمله موضوعاتی بود که به آن پرداخته شد.

وی در خصوص کاربردهای این ماده گفت :این دارو به صورت ویال های 50 و 150 میلی گرمی به طور عمده توسط شرکت سبحان انکولوژی در کشور عرضه می شود، امید است دستیابی به API این دارو قدم موثری به بومی سازی آن در کشور و کاهش هزینه بیماران مواجه با شیمی درمانی باشد.

دکتر اسلامی با اشاره به موانع و مشکلات که در سر راه بوده افزود: مطمئناً هر پروژه ای از ابتدای امر که به صورت ایده تعریف می شود تا مرحله اجرا با موانع و مشکلات زیادی روبه رو خواهد شد اما در پروژه های دارویی با توجه به اینکه مواد موثره دارو باید با خلوص قابل قبول برای سازمان غذا و دارو تهیه شود این مشکلات پر رنگ تر خواهند بود. البته حامی مالی این پروژه پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران است و جا دارد از دکتر امیدخواه رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی و همکاران شان تشکر ویژه داشته باشم.

وی در خصوص تجاری سازی این طرح گفت: خوشبختانه دانش فنی ساخت این دارو در اشل آزمایشگاهی مورد حمایت تجاری سازی قرار گرفت و با انتقال آن به سرمایه گذار امید است تا چند ماه آینده با کسب تاییدیه سازمان غذا و دارو وارد صنعت دارویی کشور شود.