به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر میرزاده گفت: در حال حاضر سیاست کلی دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه بین الملل، تقویت این امر بمنظور هم افزایی با دانشگاه های خارج از کشور است. برنامه ما در فاز اول این است که همه فارسی زبانان اعم از ایرانی، تاجیک و افغان ها بتوانند به دانشگاه ها راه یابند و به صورت حضوری و نیمه حضوری تحصیل کنند.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه تا 50 سال آینده، زبان فارسی باید زبان علمی دنیا باشد افزود: ما هنوز نتوانسته ایم آن طور که باید به حفظ و گسترش زبان فارسی بپردازیم. استادان و دانشجویان ما باید در عرصه بین المللی علمی فعالیت های چشمگیری داشته باشند. دانشگاه آزاد اسلامی نیز در صدد است که این راه را به صورت جدی دنبال کند. ما به دنبال ایجاد یک مرکز در مالزی هستیم تا از این طریق در جنوب شرق آسیا بتوانیم همکاری های علمی بسیاری با تایلند، اندونزی و حتی چین داشته باشیم، باید در نظر داشته باشیم که این دیپلماسی علمی می تواند به خوبی کشورها را به یکدیگر پیوند دهد.

 

رییس دانشگاه آزاد اسلامی یادآور شد: از دیگر فعالیت های دانشگاه آزاد اسلامی توسعه تحصیلات تکمیلی است. درحال حاضر 53درصد پذیرفته شدگان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی هستند که خوشبختانه این گسترش سبب کاهش خروج جوانان از کشور برای ادامه تحصیل شده است. از یک ملیون و 700هزار دانشجوی این دانشگاه، نزدیک به 500هزار نفرشان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مشغول تحصیل هستند. با توجه به آمار، تعداد دانشجویان ایرانی در خارج از کشور حدود 50 تا 80هزار نفر است که این امر به دلیل عدم امکان ادامه تحصیل دانشجویان مذکور در داخل کشور بوده است و وظیفه ماست تا بستر امن برای ادامه تحصیل را در داخل کشور بیش از پیش فراهم کنیم تا علاوه بر تبعات اقتصادی خروج ارز، از مهاجرت دانشجویان نیز جلوگیری شود.

 

میرزاده درباره مهاجرت جوانان به کشورهای غربی گفت: در کشور ما هزینه بسیار زیادی از اقتصاد ملی صرف تربیت و آموزش افراد تا پایان مقطع کارشناسی می شود که این موضوع نشان دهنده آن است که رفتن دانشجویان و بازنگشتن آنها به ایران ضررهای بسیاری به کشور و اقتصاد کشور وارد می کند. از طرف دیگر از آنجایی که هزینه ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در کشورهای غربی بسیار زیاد است، آن کشورها نیز به دنبال جذب دانشجو از کشورهای جهان سوم هستند تا از این راه ارز زیادی را به کشورشان وارد کنند و علاوه بر این تبعات نامطلوب فرهنگی هم در ادامه خروج جوانان کشور قابل تصور است.