به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، فخرالدین دانش آشتیانی در مراسم معارفه سرپرست معاونت آموزش ابتدایی در ساختمان علاقمندان  اظهار کرد: دوره  ابتدایی یکی از بهترین دورانی است که معلم می تواند در آن خدمت کند، زیرا کودکان صادق هستند و معلم نیز  با آنها صادق می ماند.

 

وی راز جوان ماندن معلمان دوره ابتدایی را صداقت بچه ها دانست و افزود: هر اتفاق تربیتی که قرار است برای انسان رخ دهد ، باید در دوره ابتدایی پی ریزی شود.

 

دانش آشتیانی تصریح کرد: زمینه رشد کودک باید قبل از دوره پیش دبستانی فراهم شود و با توسعه مشاوره به این دوره باید آموزش های لازم به مادران در زمینه تربیت کودکان را ارائه دهیم.

 

وزیر آموزش وپرورش، محیط تعلیم و تربیت را فراتر از مدرسه دانست و افزود: کودک در خانواده و در جامعه از گروه همسالان خود یادگیری دارد، از این رو اعتقادم این است که  دانش آموزان پایه اول و دوم نباید از یکدیگر تفکیک شوند تا فرآیند یادگیری بهتر اتفاق بیفتد.

 

عضو کابینه تدبیر وامید با اشاره به چندگانه بودن هوش و استعدادهای انسان، خاطرنشان کرد: اگر فرد در بزرگسالی توان استفاده از تمامی استعدادهایش را نداشته باشد ، علت آن است که شرایط شکوفایی و بسترهای رشد در دوران کودکی برایش مهیا نشده است.

 

وی با اشاره به اهمیت رعایت حقوق کودکان افرود: چنانکه شایسته است، باید حقوق کودکان را رعایت کنیم .

 

دانش آشتیانی سرعت یادگیری در دوره ابتدایی را بالا دانست و افزود: این سرعت  در بزرگسالی کاهش می یابد، بنابراین شرایط یادگیری در دوره ابتدایی فراهم تر است، البته با ارائه کتاب هایی با محتوای متعدد و متنوع در این دوره نباید جلوی رشد هوش های چندگانه دانش آموزان گرفته شود.

 

وزیر آموزش وپرورش تصریح کرد: برای پرورش استعدادهای کودک باید محیط مدرسه را شبیه محل زندگی کنیم تا دانش آموز احساس راحتی و آرامش کند و مدرسه از فضای خشک و سکون ، به فضای شاد و مفرح تبدیل شود.

 

وی صمیمیت را مهم ترین مسئله در فضای آموزشی توصیف کرد و افزود: محیط مدرسه باید به گونه ای شاد و صمیمی باشد که دانش آموز از تعطیلی مدرسه ناراحت شود.

 

عضو کابینه تدبیر وامید گفت: بالاتر از مدرسه محوری، جامعه محوری است زیرا دانش آموز تنها 6 ساعت در مدرسه است و بیشتر آموزش ها را در جامعه فرا می گیرد که این نیاز به آشنایی بیشتر اولیا با مسائل تعلیم وتربیت دارد.

 

وزیر آموزش وپرورش گفت: مسائل و صنوف مختلف جامعه از جمله هنرمندان، ورزشکاران و... در تربیت بچه ها نقش دارند و هر حرکتی در اجتماع رخ دهد در تربیت کودکان و نوجوانان تأثیرگذار خواهد بود.

 

وی فرآیند تعلیم وتربیت را فراتر از دستگاه آموزش وپرورش دانست وافزود: دانشکده های علوم تربیتی در دانشگاه ها در فرآیند تعلیم وتربیت مؤثرند و با این نگاه است که برخی مدیران را از دانشگاه ها انتخاب کرده ام.

 

دانش آشتیانی افزود: هنر ما در آموزش وپرورش این است که همه دستگاه ها را در فرآیند تعلیم و تربیت مشارکت دهیم تا تربیت دانش آموزان به بهترین شکل صورت پذیرد.

 

وزیر آموزش و پرورش گفت: اگر شرایطی مهیا شود که حق انتخاب داشته باشم ، تدریس در دوره ابتدایی را ترجیح می دهم زیرا کار در این دوره لذت بخش  و فضا، سرشار از صداقت است.

 

گفتنی است ؛ در این مراسم دکتر دانش آشتیانی با حکم انتصاب رضوان حکیم زاده  به سمت سرپرست معاونت ابتدایی را به وی  اهدا و از زحمات محمد دیمه ور تقدیر کرد.