به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر ماندانا بهبهانی عضو هیئت علمی گروه زیست فناوری دانشکده علوم و فناوری های نوین دانشگاه اصفهان  که موفق به تولید کود آلی با استفاده از جلبک های دریایی شده است، با حضور دکتر شورج معاون خدمات حمایتی ایران و روسای خدمات حمایتی استان های مختلف از طرح خود رونمایی کرد.

دکتر بهبهانی ضمن بیان خواص محصولات ارگانیک در تغذیه بشر امروزی اظهار داشت: کودهای آلی کودهای کامل و در برگیرنده کلیه عناصر ماکرو و میگرو هستند. در حال حاضر استفاده از مواد غذایی ارگانیک رو به افزایش است و کشاورزی پایدار زمانی محقق خواهد شد که محصولات سالم، تولید و به دست مصرف کننده برسد. خوشبختانه در سالیان اخیر کشاورزان به این امر واقف شده و سعی در استفاده بیشتر از کود های آلی در مصارف کشاورزی دارند.

وی افزود: در تولید این کود از آزولا که یک جلبک آبزی است و روی سطح آب شالیزارهای برنج، کانال‌ها، استخرها و رودخانه ها زندگی می کند استفاده شده است. آزولا برای رشد نیاز به دمای ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد دارد و بهترین PH برای آن ۴.۵تا ۷ است. این گیاه می تواند عمل تثبیت نیتروژن را انجام دهد. آزولا عملکرد گیاه برنج را افزایش می دهد . هزینه مبارزه با علف های هرز و استفاده از کود های شیمیایی را کاهش و از آن نیز می توان برای تغذیه انسان و دام استفاده کرد.

دکتر بهبهانی در پایان خاطرنشان کرد : این کود چون اثرات زیست محیطی ندارد برای کشاورزی به صرفه است.

گفتنی است دکتر بهبهانی فارغ التحصیل رشته کشاورزی ، فوق لیسانس بیوتکنولوژی کشاورزی و دکترای مهندسی ژنتیک و بیولوژی و از سال ۱۳۸۷ تا نون عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان است و ۳۰ مقاله علمی و پژوهشی و ۴۰ مقاله ISI و همچنین تالیف کتاب مکانیسم سلولی مولکولی ویروس های سرطان را در کارنامه علمی خود دارد.