به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی نوبت صبح روز سه شنبه  14 در بررسی جزئیات لایحه برنامه ششم توسعه با ماده 80 این لایحه با 164 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 219 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

 در ماده 80 این لایحه آمده است: به‌منظور تحقق اقتصاد دانش بنیان، افزایش بهره‌وری، تنظیم رابطه متقابل تحصیل و اشتغال، گسترش همکاری و تعاملات فعال بین‌المللی و افزایش نقش مردم در مدیریت علمی و فناوری کشور:

 

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مکلف است نسبت به ساماندهی مربیان حق‌التدریس آموزشکده های فنی و حرفه ای زیر مجموعه آموزش و پرورش که به وزارت مذکور انتقال یافته‌اند، تا سال دوم برنامه اقدام نماید.

 

دستگاه های اجرایی موظفند به‌منظور افزایش بهره‌وری نظام ملی نوآوری، اجتناب از اجرای پژوهش‌های تکراری و انتشار اطلاعات و ایجاد شفافیت در انجام پروژه‌های تحقیقاتی و با هدف شناسایی و به‌کارگیری و تجاری‌سازی دستاوردهای حاصل از پژوهش و توسعه، فهرست طرح‌ها، پروژه‌های پژوهشی و فناوری و پایان‌نامه‌ها و رساله‌های خود را در سامانه «سمات» ثبت کنند. سازمان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظفند ظرف مدت یک سال از تاریخ تصویب این قانون، سازوکار اجرایی مورد نیاز را تهیه و به تصویب هیئت وزیران برسانند.

 

مجلس، دولت را  به بروزرسانی تجهیزات آموزشی هنرستان‌ها، آموزشکده‌ها و دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای و دانشگاه جامع علمی - کاربردی به منظور تحقق اقتصاد دانش بنیان مکلف کرد.

 

نمایندگان مجلس در بررسی جزئیات لایحه برنامه ششم توسعه کشور با بند (ج) ماده 81 این لایحه موافقت کردند.

 

در بند (ج) این ماده آمده است: دولت موظف است به منظور افزایش سهم آموزش های مهارتی در نظام آموزشی کشور با رویکرد تحقق اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان در برنامه از طریق بازنگری و اصلاح ساختار نظام اداری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و افزایش منابع و تجهیزات نسبت به افزایش سهم دانشگاه فنی و حرفه ای و دانشگاه جامع علمی - کاربردی در نظام آموزشی کشور اقدام نماید و تجهیزات آموزشی هنرستان ها، آموزشکده ها و دانشکده های فنی و حرفه‌ای  و دانشگاه جامع علمی - کاربردی را به روز نماید.

 

 نمایندگان مردم در خانه ملت با الحاق آموزشکده‌ها و دانشکده‌های فنی حرفه‌ای به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موافقت قطعی کردند.

 

مجلس در نشست علنی صبح امروز (سه‌شنبه 14 دی)  در بررسی جزئیات لایحه برنامه ششم توسعه کشور، با بند(د) ماده 81 این لایحه موافقت کرد.

 

در بند (د) آمده است: از ابتدای برنامه دانشکده‌ها و آموزشکده‌های فنی‌حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش با کلیه امکانات، اموال منقول و غیرمنقول و نیروی انسانی و دارایی ها و تعهدات و مسئولیت ها از وزارت مذکور منتزع و به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ملحق می‌گردد، این حکم در طول اجرای قانون برنامه بر حکم تبصره (3) ماده واحده پذیرش دانشجوی دانشکده فنی حرفه‌ای و مراکز تربیت معلم و دانشگاه شهید رجایی مصوب 1389.02.19 حاکم است.

 

در تبصره این بند آمده است: مبنای انتزاع و انتقال، دانشکده‌ها و آموزشکده‌های فنی حرفه‌ای است که در سال تحصیلی 89-88 فعال بوده یا مجوز داشته‌اند