به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، احمد میدری در هشتمین جلسه شورای هماهنگی، بهبود و ارتقای شاخص‌های آموزشی و پرورشی مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته با اشاره به اینکه مشکل اساسی تأمین منابع است، گفت: می‌خواهیم هر دو وزیر نامه مشترک و درخواستی به سازمان برنامه بدهند که این کمک صورت بگیرد و ۶۰ میلیارد تومان برای ۳۰۰ هزار دانش‌آموز نیاز داریم.

 وی با بیان اینکه وزارت رفاه دو اقدام را به کمک آموزش‌وپرورش و سایر دستگاه‌های اجرایی در چند سال اخیر در دست اجرا داشته گفت: یکی از این فعالیت ها کمک به مدارس شبانه‌روزی بوده است.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: درخواست شده به دانش آموزان مدارس شبانه‌روزی بسته حمایتی دولت تعلق بگیرد و در چند سال گذشته هر بار بسته حمایت خوراکی توزیع‌شده است، کارت‌های ۳۰۰ هزار تومانی دانش‌آموزان مدارس شبانه‌روزی هم شارژ شده است. در این نوبت هم درخواست مشترک داریم که کمک کنیم و بسته حمایتی به آن‌ها تعلق بگیرد.

میدری، درباره کودکان بازمانده از تحصیل در دوره ابتدایی گفت: آموزش‌وپرورش این کار را از سال ۹۲ شروع کرد و از سال ۹۵ مقرر شد وزارت تعاون هم کمک کند، بنابراین کد ملی دانش آموزان بازمانده از تحصیل با انطباق اطلاعات ثبت ‌احوال انجام شد و اطلاعات به وزارت فناوری ارتباطات داده‌شده است و با بازدید میدانی و کمک مؤسسات خیریه علل بازماندگی از تحصیل کودکان استخراج شد تا بتوانیم دانش‌آموزانی که فقر عامل بازماندگی از تحصیلشان شده است را به مدرسه برگردانیم.

وی بابیان اینکه بین سنین ۶ تا ۱۳ سال ۱۴۲ هزار نفر و  سنین ۶ تا ۱۱ سال  ۹۸ هزار و ۸۴۰ کودک بازمانده از تحصیل داشتیم، اظهار کرد: از این تعداد ۱۲۰۰ مورد بر اساس آمارها، در خارج از کشور هستند و ۹۷ هزار نفر در داخل کشور هستند که ۱۹ هزار مورد تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند که عمده آن‌ها معلول هستند.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد:  با ۶۳ هزار سرپرستان خانوار این کودکان تماس تلفنی گرفتیم. ۱۰۰ کارمند معلول در موسسه رعد الغدیر به صورت تلفنی این کار را انجام دادند و تماس گرفتند و علت بازماندگی را پرسیدند البته قبل از آن پیامکی به سرپرستان داده‌شده بود. درنهایت مشخص شد حدود ۱۶ هزار کودک در مدرسه بودند و نقص اطلاعات در آموزش‌وپرورش وجود داشت. در واقع ۱۹ هزار نفر خارج از مدرسه هستند و مسئله کوچک‌تر از آن است که قبلاً اظهار می‌شد و به‌راحتی می‌توان سیاست‌گذاری کرد و ۲۶ هزار نفر هم به تماس‌های تلفنی پاسخ ندادند و همکاری نکردند.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: 3600 کودک به دلیل فقر، ۱۷۰۰ مورد فوت‌شده و ۵۰۰ مورد در مدارس دینی تحصیل می‌کنند، تعدادی هم آدرس محل سکونت و شماره‌های تلفن‌هایشان را از بیمه سلامت گرفتیم و باید مراجعه حضوری داشته باشیم که نهادهای حمایتی انجام می‌دهند.

وی تصریح کرد: طی تماسی که وزیر رفاه با رئیس سازمان هدفمندی داشت، سازمان هدفمندی یارانه‌ها قبول کرد یارانه کودکانی که به علت فقر بازمانده از تحصیل هستند را افزایش دهد. البته اگر پول در اختیار خانواده بگذاریم ممکن است عامل تأخیر در فرستادن بچه‌هایشان به مدرسه بشود.

میدری در ادامه بیان کرد: قرار شد کمیته امداد و بهزیستی بررسی کنند که اگر علت فقر است نهادها و مؤسسات خیریه کمک کنند تا این کودکان تحت پوشش قرار گیرند و اگر سهل‌انگاری خانواده است باید به آن‌ها آموزش‌های فرهنگی داده شود و اگر بحث دوری از مدرسه است باید منابع به آموزش‌وپرورش برای ایاب و ذهاب داده شود. در غیر این صورت کودکانی که علت بازمانده گی از تحصیل شان فقر و معلولیت است بهزیستی و کمیته امداد امور مربوطه را انجام دهند.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه در سیستان و بلوچستان اطلاعات در اختیار آموزش ‌و پرورش و نهادهای حمایتی قرار گرفت و کارشناسان وزارت تعاون به خانواده‌ها مراجعه کردند و تعدادی را به مدرسه برگرداندند، اظهارکرد: امیدواریم در دی‌ماه به‌سرعت این مسئله را حل کنیم و درخواست ما این است که سریع‌تر اطلاعات در اختیارمان قرار بگیرد و تا قبل از مهرماه هرسال این کار حداقل برای پایه‌های بالاتر از اول انجام شود.