به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، دکتر اسحاق جهانگیری در این آیین که به میزبانی دانشگاه خاتم برگزار شد، گفت: یکی از سرفصل‌ها در این باره ترمیم و بالا بردن سرمایه اجتماعی و همچنین امید به آینده است.

وی با بیان اینکه سرمایه اجتماعی مهم‌ترین سرمایه برای برون رفت از مشکلات پیش رو و یکی از نیازهای اصلی کشور است تصریح کرد: برای ترمیم سرمایه اجتماعی، نقش نخبگان، استادان دانشگاه‌ها بیش از دولت است.

دکتر جهانگیری افزود: یکی دیگر از موضوعات؛ ارتقاء و سطح تفاهم، مشارکت سیاسی و گفتگوی ملی است و حل مسائل داخلی کشور در مقطع کنونی از هر مسئله دیگری مهم‌تر و واجب‌تر است.

وی با بیان اینکه ارتقای سطح استقلال و اقتدار ملی کشور در مواجهه با مسائل جهانی و منطقه‌ای از دیگر موضوعات و سرفصل‌ها است، گفت: ما به عنوان نخبگان و صاحب‌نظران رسالتی بر عهده داریم و آن این است که چگونه اقتدار و استقلال کشور را حفظ کنیم که با عزتمندی باشد.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: چالش‌های جدی در مسائل اقتصادی یکی دیگر از موضوعات و سرفصل ها است و باید راهکارهایی پیدا کنیم تا از چالش‌ها و مشکلات عبور کنیم.

وی افزود: تقریباً هیچ صاحب نظر اقتصادی نیست که نگوید یکی از مهم‌ترین چالش‌ها؛ دولتی بودن اقتصاد است.

دکتر جهانگیری گفت: اتکا به نفت نیز یکی از ساختارهای مشکل اقتصادی کشور است و امروز نیز آمریکایی ها می‌خواهند از این طریق به کشور فشار وارد کنند.

وی عنوان کرد: بودجه، نظام بانکی کشور، صندوق های بازنشستگی، آب و محیط زیست به مسائل جدی کشور تبدیل شده است و مجموعه چالش ها و ابر چالش‌هایی وجود دارد که باید به آنها پرداخته شود.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: به اعتقاد بسیاری از صاحب نظران توسعه علمی می تواند توسعه ملی را سازمان دهد و پیش نیاز توسعه ملی؛ توسعه علمی است.

وی تصریح کرد: بار اصلی توسعه کشور بر عهده مراکز علمی، دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری است و انجمن‌های علمی نیز به عنوان نهاد واسط میان دانشگاه ها و مراکز اجرایی می‌توانند بخش عمده‌ای از توسعه علمی کشور را به دوش بگیرد.

دکتر جهانگیری افزود: برای اداره کشور در مقطع کنونی که در شرایط دشوار و خطیری قرار گرفته‌ایم دستمان را به سوی همه دلسوزان دراز می کنیم و از جامعه نخبگان و علمی کشور انتظار داریم تا کمک کنند و کشور را از این شرایط عبور دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در هر کشوری زمانی که درک مشترکی از مسائل بنیادین بیابیم و در سطوح تصمیم گیری و تصمیم سازی اجتماعی از آن بهره‌مند شویم، قدرت حل و شانس به نتیجه رساندن آن بیشتر می‌شود.

گفتنی است در این مراسم از ۲۲ انجمن عملی برتر و یا دارای روند رشد بالا با اهدای لوح قدردانی شد.