به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم اجلاس سراسری کارگروه‌های تخصصی برنامه ریزی و گسترش وزارت علوم که با حضور مسئولان حوزه آموزش عالی و معاونین وزیر علوم در سالن شهید چمران دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، بیان داشت: برگزاری چنین جلساتی در نوع خود خوب است و خصوصا اینکه همکاران دانشگاهی از بین خودشان برای ایجاد تحول در آموزش عالی و مسئله آموزش انتخاب کرده اند.

وی ادامه داد: ما شاید اگر به تاریخچه چهل سال گذشته آموزش عالی برگردیم، می‌بینیم که در بسیاری از زمینه فعالیت‌های فعلی در همان قالب قدیمی مانده ایم؛ در صورتی که در دنیا تحول آموزش عالی به شکل‌های مختلف به وجود آمده است.

غلامی ادامه داد: در کشور‌های مختلف دنیا اگر پس از ۱۰ سال به یک مرکز آموزشی مراجعه کنیم تحولات در همه حوزه‌ها از آموزش، تغییر سرفصل‌های درسی، رویکردها، ماموریت‌ها یا گروه‌های آموزشی را خواهیم دید، اما در ایران این اتفاق هنوز رخ نداده است.

وزیر علوم گفت: انتظار است با حضور اساتید گرانقدر وارد یک مراحله جدیدی از تغییرات و تحولات در حوزه آموزش باشیم.

وی با اشاره به اینکه جامعه هم از ما انتظار تحولات جدید را دارد، افزود: زمانی که اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در نقش کارشناس قرار می‌گیرند نقد و ایراداتی به بحث آموزش دارند و مدیران نه با اندیشه فردی بلکه به چشم انتقاد باید از کمک اعضای هیئت علمی استفاده کنند.

غلامی در همین رابطه افزود: برای تحقق این مسئله نیازمندیم تا تک تک همکاران عضو هیئت علمی ایده‌ها و نظرات خود را که براساس تجربه کسب کرده اند و این تجربیات به دست نمی‌آید مگر در خود دانشگاه‌ها و با همکاری اساتید به دست ما برسانند.

وزیر علوم تصریح کرد: همکاران ما در معاونت آموزش عالی وزارت علوم باید این نقد‌ها را در قالب سیاست برنامه ریزی شده و در راستای تعریف اهداف تدوین شده منتقل کنند و مجموعه حوزه برنامه ریزی آموزش عالی وظیفه ستادی هماهنگی و جمع بندی آن را دارد و به طور قطع این امر بدون نظر صاحب نظران ممکن نیست.

وی اظهار کرد: حوزه معاونت آموزشی از باب اینکه شما همکاران عزیز در داخل دانشگاه‌ها و در حوزه رشته تخصصی خود انتخاب شده و همه زحمت روی دوش تان افتاده باید کار را جدی بگیرید.

غلامی گفت: امروز ما دانشگاه‌هایی داریم که فقط ۱۹ نفر هیئت علمی دارد و توانش در حد یک دانشکده هم نیست، اما در قالب دانشگاه فعالیت می‌کند و باید وضعیت این موسسات تعیین تکلیف شود.

وزیر علوم گفت: در همین خصوص طرح اولیه ادغام دانشگاه‌ها سال گذشته آماده شده و حالا نیاز است محتوای درسی و علمی را در برنامه کاری خود قرار دهیم.

وی ادامه داد: وظیفه اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها است که جدیدترین دستاورد‌های علمی را به دانشجویان ارائه دهند و به آن‌ها بیاموزد که چگونه این علوم در جامعه مورد استفاده قرار گیرد، زیرا در حال حاضر امکان استفاده از برخی از این علوم در کشور وجود ندارد یا شرایط آن مهیا نشده است.

غلامی گفت: اینکه چه طور می‌توانیم فارغ التحصیلان را برای تحول جامعه تربیت کنیم تا منفعل نباشند برعهده ما و اعضای هیئت علمی است و باید تلاش شود تا در دروس عملی کارآموزی و کارورزی‌ها بیشترین تاثیرگذاری را داشته باشیم و این دوره‌ها نیازمند تجهیزات پیشرفته نیست.

وی در همین خصوص تصریح کرد: امیدواریم در بحث اجرا قوی‌تر ظاهر شویم و بتوانیم فارغ التحصیلانی که به جامعه تحویل می‌دهیم آینده‌ای پویا داشته باشند.

وزیر علوم در خصوص ساماندهی و برنامه ریزی دوره‌های تحصیلی گفت: ما برای برنامه ریزی و ساماندهی نیاز به آمار و آمایش جامعه داریم که بخشی از آن را اساتید دانشگاه انجام می‌دهند، اما بخش اصلی آن وظیفه نهاد‌های مالی همچون سازمان برنامه و بودجه است.

غلامی گفت: البته آن بخشی را که اساتید دانشگاه تقبل زحمت می‌کنند حمایت می‌کنیم و اگر طرح آمایش وجود داشته باشد قطعا به خوبی انجام خواهد شد.

وزیر علوم اظهار کرد: ما برای ساماندهی آموزش عالی باید یک کار جامع انجام دهیم وگرنه در زمان کوتاه پیش رو دچار تاخیر در هماهنگی و عدم انطباق خواهیم شد و البته سابقه آن در گذشته وجود دارد که با تغییر مدیریت گا‌ها برنامه ریزی‌های صورت گرفته متوقف شده یا کند پیش رفته است.

وی ادامه داد: من از همکاران خواهش می‌کنم از سایر اساتید و حتی دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی برای تحقق اهداف ما کمک کنند و ما بتوانیم از این تجربه‌ها در تدوین و تعریف عناوین جدید دانشکده ها، گروه‌های آموزشی و سرفصل‌های درسی با الگوگیری از کشور‌های موفق در حوزه آموزش عالی استفاده کنیم.

غلامی بیان کرد: در تحول باید نگاه ما به جامعه خودمان باشد و این نگاه در تصمیم گیری‌ها کمک کننده است علی رغم اینکه به رشد علمی ما نقد‌های بسیاری وارد می‌شود، اما در سطح بین الملل براساس شاخص‌ها حضور پیدا کرده ایم و این رشد علمی در علوم نو و نوآوری است و باید برنامه‌های مختلفی برای حمایت، حفظ و رشد این حوزه در بخش بین الملل وجود داشته باشد.

وزیر علوم گفت: مقاطع تحصیلی در حوزه آموزش عالی کشور می‌تواند ماموریت‌های متفاوتی داشته باشد؛ اما باید بیشترین اثرگذاری‌ها در دوره‌های کاردانی و کارشناسی باشد و ما سعی داریم در این بخش تغییرات جدی داشته باشیم.

وی گفت: البته در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری هم می‌تواند کار‌های پژوهشی خوبی انجام داد و حمایت‌های جدی‌تر و قوی تری از نظر آموزش‌های علمی داشته باشیم تا بتوانیم در سطح علوم جدید پیشرو بمانیم.

غلامی تصریح کرد: در این دوره از زمان که در حال تغییر و تحول هستیم نباید به گونه‌ای رفتار کنیم که یک سوی ماجرا سنگین‌تر و طرف دیگر رها شود و ۱۰ سال دیگر منتقدان همین عملکرد خوب را مورد نقد قرار دهند.

وزیر علوم عنوان کرد: در دو سال گذشته خوشه‌های علمی در دانشگاه‌ها تشکیل شده و مباحث موجود در جامعه مورد بررسی قرار گرفته، جمع بندی شده و به صورت یک نظریه به هیئت دولت و رئیس جمهور ارائه شده است.

وی ادامه داد: موید این موضوع حکمی است که دیروز از سوی رئیس جمهور به رئیس دانشگاه تهران برای تحقیق بر روی مسئله سیل داده شد، قطعا رئیس دانشگاه تهران این کار پژوهشی مهم را به استادان خود می‌سپارد و این از معدود برنامه‌هایی است که به صورت ویژه به دانشگاه سپرده شده است.

غلامی گفت: سابقه سلب اعتماد در دانشگاه‌ها در مسائل اجرایی ناشی از حرکت‌های فردی بوده و در گذشته اتفاق افتاده است.

وی در همین خصوص ادامه داد: ارتباطی که براساس ارتباطات فردی بوده و شاهد عدم توفیق آن بوده ایم به نام دانشگاه ثبت شده است و حالا امروز باید اگر حرفی می‌زنیم به نام دانشگاه باشد تا مورد حمایت قرار گیرد و از طرف دیگر عقل و خرد جمعی به ارائه گزارشات علمی و بحث‌های اقناعی کمک بیشتری می‌کند.

وزیر علوم تصریح کرد: در دانشگاه ها برای اینکه همکاران به مسائل و مشکلات موجود در جامعه به صورت تخصصی بپردازند باید دانشجویان را در حل این پروژه ها قرار دهند ضمن اینکه باید دانشجویانی تربیت کنیم که علاوه بر نگاه عالمانه برای ورود به جامعه نیز آماده شوند.

وی گفت: این مقطع یک نقطه عطف برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و باید از انحصارگری دانشگاه ها بپردازیم و تلاش کنیم علاوه بر پیشرفت در حوزه های آموزشی همکاری های بین گروهی نیز افزایش یابد و انجام پژوهش های مشترک دستاوردهای خوبی را به همراه خواهد داشت.

غلامی گفت: دانشجویان باید از کار مشترک گروهی استقبال کنند و ما وظیفه داریم آنها را تشویق کنیم البته ممکن است محدودیت های آئین نامه ای در این خصوص وجود داشته باشد و هر جا که شما اعضای هیئت علمی احساس کردید در این بحث کمبودی وجود دارد پیشنهاد تحول را ارائه کنید و ما سعی می کنیم تا حد توان آن را مطرح و مرتفع کنیم.

وزیر علوم بیان کرد: امیدواریم با برگزاری این نشست به زودی شاهد تحول خوبی در حوزه آموزش باشیم و همان طور در پژوهش حرف های بسیاری برای گفتن داریم در آموزش نیز به همان سطح دست یابیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تلاش مان باید در جهت خدمات دانشجویان غیرایرانی معطوف باشد و دانشگاه ها نیاز دارند علاوه محتوای درسی خصوصا تحصیلات تکمیلی زمینه های لازم برای چابک سازی سیستم جهت جذب دانشجوی خارجی را اجرایی کنند