به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ مجاهد مهدی علیشاهی با اعلام این خبر گفت : منطقه کوه تودج یکی از جنگل های بسیار زیبا و دارای پوشش بی نظیر درختانی از قبیل ارس و کیکم است و هر ساله گردشگران زیادی به این منطقه جذب می شوند. 

او افزود: وسعت این منطقه ده هزار هکتاربوده و تنها ذخیره گاه جنگلی اُرس استان نیز در همین منطقه واقع شده است و همین مساله اهمیت حفاظت و مراقبت از این ذخیره گاه ارزشمند ژنتیکی را دوچندان نموده است .  

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری استهبان در تشریح عملیات احداث آتش گفت : به دلیل صعب العبور بودن منطقه عملیات ایجادآتش بر توسط نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی و با سختی فراوان بوسیله تراکتور صورت گرفت .   

علیشاهی گفت :ایجاد آتش بُر شیوه ای مقابله ای در زمان وقوع آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی است . در این روش محدوه های طبیعی به چندین زون تقسیم شده و پوشش گیاهی بصورت خطی به عرض حداقل 2 متر بوسیله ابزار هایی همچون تراکتور پاکسازی میشود .

به این ترتیب در صورت بروز حریق در این مناطق ، خط پیش رونده آتش ضمن برخورد با آتش بُر متوقف شده و جلو گسترش  و سرایت آن به دیگر مناطق گرفته خواهد شد . 

وبگردی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: