به گزارش گروه اجتماعی خبرگزرای برنا؛ بدون شک پارامتر سرعت یکی از هیجان انگیز ترین مباحث خودرویی محسوب می گردد که برای مالکان خودرو بسیار حائز اهمیت است .از همین رو صنعت افتر مارکت پدید آمد تا با تغییرات برخی از بخش های فنی خودروهای استاندارد ،باعث بهبود عملکرد فنی خودرو شود. اما تیونینگ کردن خودور کم هزینه نبوده و علاوه بر آن در داراز مدت می تواند بر دیگر قطعات پیشرانه و بخش های فنی تاثیر منفی بگذارد . از همین رو بسیار از دوستداران سرعت علاقمند به تیونینگ خودرو خود نبود اما همچنان در پس زمینه ذهن خود بدنبال سرعت بیشتر هستند.

سرویس دوره ای منظم انجام دهید

آیا می دانستید که تولید کنندگان خودرو در زمان ثبت رکورد شتاب صفر تا 100 و حداکثر سرعت محصول جدیدیشان ،شرایط فنی خودرو را در بهترین حالت تنظیم خواهند تا حداکثر عملکرد فنی خودرو به معرض ظهور برسانند. بهترین حالت به معنا تغییر قطعات فنی نیست بلکه تمامی موارد نظیر روغن ترمز ،بنزین ،هواکش ها و غیره را  کاملا متناسب با استاندارد از پیش تعیین شده رعایت می کنند . از همین رو هر چه بتوانیم جزئیات خودرو را به موارد اشاره شده در دفترچه راهنمای خودرو نزدیک کنیم ،عملکرد فنی خودرو نظیر شتاب و سرعت به حداکثر خود بیشتر نزدیک می شود. برای این مورد باید در فواصل زمانی منظیم سرویس های دوره ای را انجام دهیم تا پیشرانه همیشه در نزدیکترین حالت مطلوب خود باشد.

سوخت و هوا دو عمال مهم در سرعت بیشتر

اگر خودروی شما از نوع درون سوز باشد دو فاکتور سوخت و هوا مهمترین عامل در ارائه قدرت بیشتر خواهد بود از همین رو باید همیشه این اطمینان را داشته باشید که مسیر انتقال سوخت و هوا به درون موتور هموار  است. از همین رو تعویض منظیم فیلتر هوا و بنزین می تواند تزریق هوا و وبنزین را تسریع ببخشد و باعث احتراق بهتر و نهایتا قدرت بیشتر گردد.امروز استفاده از سوپر شارژر ها و توربوشارژر حجم بیشتری از مخلوط هوا و بنزین را به پیشرانه می رسانند که اگر خودروی شما به یکی از این موارد مجهز شده باشد باید حتما سرویس های دوره ای این قطعه حیاتی را انجام دهید.

به روغن موتور بها دهید

پیشرانه خودرو تشکیل شده از قطعات بیشمار مکانیکی که به منظور ایجاد انرژی جنبشی بسیاری از این قطعات که اکثر فلزی هستند به حرکت واداشته می شوند که این حرکت نهایتا منجر به ایجاد اصطحکاک می گردد. ازهمین روغن موتور به عنوان مایع روانکار پا به میدان می گذارد تا این اصطحکاک را به حداقل برساند. هر چه میزان اصطحکاک کمتر باشد پیشرانه علاوه بر عمر بیشتر ،قدرت زیادتری را تولید خواهد کرد چرا که میزان کمتری از انرژی حرکتی تبدیل به گرما میشود.از همین رو تعویض روغن موتور مطابق با دستورالعمل دفترچه خودرو می توان به سرعت بیشتر خود کمک شایانی داشته باشد.

وزن خودرو را بکاهید

منظور ما از کاستن وزن خودرو ،جدا کردن قطعاتی نظیر گلیگر و درب موتور نیست بلکه بدین منظور کافی است که سری به صندوق عقب خودرو خود بزنید و وسائلی را که مدتهاست با خود این ور و آن ور می برید را خالی نمایید.همچنین زمانی که به منظور نصب یک سیستم صوتی با صدا رسا اقدام می نمایید باید بدانید که قطعات این سیستم نظیر بلند گو ها ،آمپلی فایر و غیره می تواند وزن خودرو را افزایش داده و نهایتا به کمتر شدن شتاب و سرعت خواهد انجامید. برای درک این موضوع باید بدانید به ازای کاهش هر 45 کیلوگرم شما می توانید از سرعت بیشتری بهره ببرید.همیچن بد نیست بدانید سرعت و قدرت تولیدی خودرویی با وزن ۱,۸۱۴ کیلوگرم و قدرت ۴۰۰ اسب بخار، با خودرویی با وزن ۹۰۷ کیلوگرم و قدرت ۲۰۰ اسب بخار برابری می‌کند

ارتقا سیستم اگزوز و خروجی دود

یکی از مهمترین چالش مهندسان خودرو این است که بتوانند در کمترین زمان بیشتر دود حاصل از حتراق بنزین و هوا را از محفظه احتراق یا همان سیلندر خارج نمایند چرا که هر چه فضای داخلی سیلندر خالی از دود باشد مکش بهتری انجام شده و احتراق بهتری صورت می پذیرد . از همین رو اگر خودروی 6 یا 8 سیلندر دارید با هزینه اندکی سیستم خروجی دود را ارتقا دهید تا با نتایج عجیب آن روبرو شوید . این تغییر بدون شک می تواند تاثیر فراوانی بر شتاب و سرعت خود را داشته باشد اما باید با صدای ناهنجار آن کنار بیایید. البته به یاد داشته خودروهای چهار سیلندر نیاز به این کار ندارند چرا تغییر خروجی اگزوز تاثیر نامحسوسی بر عملکرد فنی خودرو خواهد گذاشت.

تغییر کد های ECU

یکی از تغییراتی که باعث می گردد قدرت خروجی از موتور افزایش یابد تغییر در کد های استاندارد ECU یا همان کامپیوتر مرکزی خودروست . توجه داشته باشید کارخانه سازنده به منظور تولید بیشترین راندامان در عین مصرف بهینه سوخت کد ها را باز نویسی می کند در نتیجه تغییر این کد های باعث خواهد شد مصرف سوخت خودرو بالا رفته و نیز تغییراتی دیگری حاصل شود.این کار امروز به یکی از مرسوم ترین روش ها در نزد تینوینگ کار ها تبدیل شده که بعید به نظر می رسد در ایران علم این کار وجود داشته باشد.

سیستم ترمز را فراموش نکیند

سرعت و قدرت بیشتر در خودرو خوب به نظر می رسد اما بدون یک سیستم ترمز مناسب خودروی به حرکت درامده توقف نخواهد کرد. از این رو همیشه حواستان به روغن ترمز و لنت ها باشد و در دروه های منظم اقدام به تعویض این موارد نمایید تا در مواقع مورد نیاز ترمز ها به یاری تان بیایند.

افزایش مهارت رانندگی

اگر یک خودروی قابل و پرقدرت در اختیار داشته باشد اما مهارت در رانندگی نداشته باشید نمی تواند از حداکثر قابلیت های فنی خودرو خود استفاده نمایید و در نتیجه سرعت و قدرت بیشتر بدرد شما نخواهد خورد.پس اگر وقت کافی دارید در کلاس های حرفه ای و نیمه حرفه ای رانندگی شرکت نمایید و مهارت خود در رانندگی را افزایش دهید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: