به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ انوشیروان محسنی بندپی با اشاره به اینکه قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ به پیشتازی مردم دشت ورامین آغازی بر پیروزی انقلاب اسلامی و مقابله با ظلم و جور بود بر استمرار مقاومت و ایستادگی انقلاب اسلامی تاکید کرد؛ متن پیام به این شرح است:

آرمان مقاومت و ایستادگی در برابر ظلم و جور وسعتی به بلندای تاریخ دارد و جای جای تاریخ انقلاب اسلامی روایت این مقابله است، هر چند این ایستادگی در هر نقطه و مکانی شکل و رنگی به خود می‌گیرد اما فارغ از ظواهر متفاوت آنچه در بطن مبارزات رقم خورده و اکنون درس عبرت آن به یادگار مانده آزادیخواهی مردم است.

در تاریخ ایران اسلامی این مبارزات رنگ و بوی خاصی دارد چرا که ملت ایران به واسطه ایستادگی و مقاومت به صلابت کنونی رسیده‌ است؛ در کند و کاو رسیدن به مبدأ ایستادگی حوادث مختلفی خودنمایی می‌کند اما آنچه بیشتر نمود بیرونی پیدا کرده و زمینه‌ساز اتفاقات دیگر بوده قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ می باشد.

قیام حق‌طلبانه ۱۵ خرداد، مطلع حرکتی در تاریخ این مرز و بوم شد که وجدان‌های آحاد ملت را بیش از پیش بیدار ساخته و بساط ظلم و جور طاغوت را با فریاد آزادیخواهی ملت بزرگ ایران در انقلاب اسلامی در هم پیچید و درس‌های زیادی از آن یادآوری می شود.

در این قیام که به پیشتازی مردم دشت ورامین صورت گرفت، ۷ نفر از بهترین جوانان این منطقه تنها به جرم حمایت از مرجعیت به خاک و خون کشیده شدند ولی با خون خود درخت نوپای انقلاب را آبیاری کردند. این حادثه دل‌ها را غمگین کرد و حضرت امام خمینی(ره) آن را برای همیشه عزای عمومی اعلام کرد این قیام خونین زمینه‌ساز قیام و نهضت گسترده‌تری را فراهم کرد که به پیروزی انقلاب اسلامی انجامید.

 امروز بعد از گذشت ۵۷ سال از قیام ۱۵ خرداد ۴۲ دشت ورامین که زمینه‌ساز پیروزی انقلاب اسلامی شد این تاریخ شکوهمند نشانه‌هایی همچون مقاومت و ایستادگی برای این روزهای ما دارد تا در جبهه اقتصادی و فرهنگی کفن‌پوش حمایت از انقلاب شویم تا دشمنان بدانند که این ایستادگی در خون ایرانی جریان دارد و نقشه‌های شوم دشمنان راه به جایی ندارد و محکوم به شکست خواهد بود.

انوشیروان محسنی بندپی

استاندار تهران

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: