به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ منصور ضمن عرض تسلیت به مناسبت درگذشت البرز زارعی،‌ همیار طبیعت که در عملیات اطفای حریق در جنگل‌های گچساران جان باخت، اظهار کرد: در صورت موافقت وزیر جهاد کشاورزی، قصد داریم شرکت خدمات هوایی ویژه را مشروط به تجهیز آن برای خدمات هوایی و اطفا حریق، به سازمان جنگل‌ها ملحق کنیم که این اقدام در حال بررسی است اما باید منابع آن توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شود.

او افزود: از ابتدای فروردین ماه امسال تا کنون بیش از ۷۳۰ آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی رخ داده که تنها ۶ مورد از آنها به طول انجامید که دلیل آن هم مشکلات اعزام بالگرد به مناطق صعب‌العبور بود و اگر تمهیدات مالی صورت نمی‌گرفت، آسیب از حریق بیش از میزان فعلی بود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که ۵ محور از برنامه‌های وزیر جهاد کشاورزی، مربوط به حوزه سازمان جنگل‌ها است، تصریح کرد: مهمترین این برنامه‌ها، اجرای ممیزی مراتع در سطح حدود ۹ میلیون هکتار و توسعه زراعت چوب به منظور کاهش قاچاق و قطع در ختان جنگل است.

رئیس سازمان جنگل‌ها با اشاره به اهمیت زراعت چوب، خاطرنشان کرد: در سال جهش تولید، توسعه ۳۰ هزار هکتاری زراعت چوب با متوسط برداشت یک میلیون متر مکعب هدفگذاری شده است.

منصور گفت: توسعه گیاهان دارویی در سطح ۵۰ هزار هکتار از مراتع تا پایان امسال، پیش بینی شده است.

در ادامه این کارگاه آموزشی، علی عباس نژاد فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور،‌ اظهار کرد: اطفا حریق هوایی پرهزینه است و نهایتا باید در مواردی که واقعا امکان اطفا حریق زمینی وجود ندارد، استفاده شود.

او افزود: با برطرف شدن مشکل منابع مالی، می توانیم به حل مشکل دیر رسیدن بالگردهای اعزامی به مناطق صعب العبور امیدوار باشیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: